Merkez Bankası piyasaları yine şaşırttı

Türk Lirası sıkışıklığının da etkisiyle artan döviz satışlarına karşın dövize doğrudan alım yönünde müdahalede bulunması beklenen Merkez Bankası bunun yerine piyasaya bir haftalık YTL verdi.

ANKARA - Türk Lirası sıkışıklığının da etkisiyle artan döviz satışlarına karşın dövize doğrudan alım yönünde müdahalede bulunması beklenen Merkez Bankası bunun yerine piyasaya bir haftalık YTL verdi.
Merkez Bankası, TL likiditesindeki azalış nedeniyle 2005 yılı Para ve Kur Politikası çerçevesinde uygulayacağını ilan ettiği likidite yönetimi stratejisinin tamamının uygulamaya konulmasına şu an için ihtiyaç bulunmadığını açıkladı.
Merkez Bankası, "Likiditenin bankalar arasında homojen dağılamaması nedeniyle, likidite eksiye dönmese bile, belli düzeyin altına indiğinde para piyasası faiz oranlarında dalgalanma gözleniyor. Geçici nitelikteki bu likidite sıkışıklığının para piyasası faiz oranlarında yarattığı baskıyı azaltmak amacıyla 25 Şubat 2005 günü bir haftalık repo ihalesi açılmasına karar verilmiştir" dedi.
Banka dün açtığı bir haftalık repo ihalesiyle piyasaya 800 milyon YTL (800 trilyon TL) para verdi.
'Fazla döviz alındı'
Önümüzdeki dönemde geçici de olsa belirgin likidite sıkışıklığı olduğunda repo ihalesi açmayı sürdüreceğini duyuran Merkez Bankası, şu açıklamayı yaptı; "Son dönemde Merkez Bankası'nın döviz alımı ve Hazine'nin döviz cinsi borçlanma düzeyi, 20 Aralık 2004 tarihli duyurumuzda bahsedilenden fazla olmuştur. Buna karşın, bekleyişlerdeki iyileşmeye paralel özellikle uzun vadeli ihraçlara gelen yüksek taleple Hazine'nin uygun şartlarda ve yüksek tutarda YTL cinsi tahvil ihraç etmesi ve vergi ödemelerinden elde ettiği gelirleri kullanarak Merkez Bankası'ndaki hesaplarını güçlendirmesi, piyasadaki likiditeyi azalttı. Bu nedenle oluşan likidite azalması, Hazine'nin önümüzdeki dönemde Merkez Bankası'ndaki hesabını azaltması ile birlikte, tekrar belirgin şekilde likidite fazlasına dönüşebilecektir."
23 Şubat tarihi itibarıyla Hazine'nin Merkez Bankası nezdindeki hesabı 13.2 milyar YTL düzeyindeydi.
'Dövize müdahale gelebilir'
Yabancı satışlarının yanı sıra geçici vergi ödemeleri, ay sonu artan TL ihtiyacının etkisiyle dün de dövizde satış baskısı sürdü. Önümüzdeki hafta ise yaklaşık 2.5 milyar YTL vergi çıkışı olacağı için piyasadaki TL sıkışıklığının artarak sürmesi bekleniyor. Artan bu sıkışıklık nedeniyle Merkez Bankası'nın dövize doğrudan müdahalede bulunabileceğini söyleyen yetkililer, şu yorumu yaptı; "Merkez Bankası'nın açıklaması bazı çevrelerce 'dövize doğrudan alım yönünde müdahalede bulunmayacak' şeklinde yorumlandı. Ancak Merkez Bankası'nın TL likiditesi için piyasaya döviz satma gibi bir amacı zaten yok. Banka arz fazlasına bağlı aşırı dalgalanmalarda müdahale edeceğini duyurmuştu. Önümüzdeki hafta ise yüklü vergi çıkışlarının etkisiyle arz fazlalığı ve kurlarda sert düşüş yaşanabilir. Bu nedenle Merkez'den dövize alım yönünde müdahale gelebilir."