Merkez Bankası politika faizini yüzde 5.75'te tuttu

Merkez Bankası politika faizini yüzde 5.75'te tuttu
Merkez Bankası politika faizini yüzde 5.75'te tuttu
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 5.75'te sabit tutarken, faiz koridorunda alt ve üst sınırda da bir değişikliğe gitmedi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faiz oranının yüzde 5'te, borç verme faiz oranının yüzde 11.5'te, politika faizi oranı olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının da yüzde 5.75'te sabit tutulmasına karar verdi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 0 düzeyinde, borç verme faiz oranının da yüzde 14,5'te sabit tutulduğu kaydedildi.
Açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiği belirtildi.
Yılın ilk çeyreğinde tüketim talebinde belirgin bir yavaşlama gözlenirken öncü verilerin ikinci çeyrek için ılımlı bir toparlanmaya işaret ettiği bildirildi.

İhracatın istikrarlı artış eğilimini koruduğu, bu doğrultuda, petrol fiyatlarının yüksek seyrine rağmen, cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceğinin öngörüldüğü kaydedildi.

Enflasyonu etkileyen ana unsurların Ocak Enflasyon Raporu öngörüleriyle büyük ölçüde uyumlu seyir izlediği, bununla birlikte, enerji fiyatlarındaki artışlar nedeniyle, kısa vadede enflasyonun öngörülenden daha yüksek seviyelerde gerçekleşebileceği bildirildi.
Kurul'un, enflasyondaki geçici artışların enflasyon görünümünü bozmasına izin vermeyeceği, bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde ek parasal sıkılaştırmanın daha sık uygulanabileceğinin vurgulandığı ifade edildi.

ESNEKLİK KORUNACAK
Kurul'un, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle para politikasında esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirttiği kaydedildi. Alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edileceği, Türk Lirası fonlama miktarının gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağı ifade edildi.

NORMAL GÜNLERDE FONLAMA 1-6 MİLYAR LİRA OLACAK
Banka, bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 29 Mayıs 2012 tarihine kadar, miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının, 1 milyar lira ile 6 milyar lira arasında olmasının kararlaştırıldığını da bildirdi.

Yapılan açıklamada, yapılan TL likidite öngörüleri çerçevesinde, Para Politikası Kurulu'nun bugün alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 29 Mayıs 2012 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının 1 milyar lira ile 6 milyar lira arasında olmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 2012 yılı Para ve Kur Politikası metninde yer alan likidite yönetimi stratejisi çerçevesinde başlanan bir ay vadeli repo ihaleleri ile ilgili olarak, 20 Nisan –31 Mayıs 2012 döneminde açılacak her bir ihale miktarına ilişkin üst sınırın da 5 milyar lira olarak belirlendiği bildirildi.

Açıklamada likidite koşullarında öngörüler dışında önemli bir değişiklik gözlendiği durumlarda planlanan limitlerin dışında fonlama yapılabildiği de ifade edildi.(hürriyet)

bigPara.com