Merkez Bankası yıl sonu enflasyon öngörüsünü yüzde 7.9'a yükseltti

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon öngörüsünü yüzde 7.9'a yükseltti
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon öngörüsünü yüzde 7.9'a yükseltti
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yıl sonu enflasyon öngörüsünü, yüzde 6.9'dan, bir puanlık artışla yüzde 7.9'a çıkardıklarını açıkladı.

İSTANBUL – Merkez Bankası'nın yılın dördüncü ve son Enflasyon Raporu'nun açıklandığı toplantıda konuşan Başçı, "Enflasyonun 2015 sonunda yüzde 7.4 - 8.4 aralığında, orta noktası yüzde 7.9 olacağı öngörülüyor" dedi.

Başçı, enflasyonun 2016 yılında da, orta noktası yüzde 6.5 olmak üzere, yüzde 5.0 ile yüzde 8.0 arasında öngördüklerini belirtti.

Merkez Bankası'nın 30 Temmuz'da açıklanan yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nda 2015 yılı sonunda enflasyonu, "alt sınırı yüzde 6.0 ve üst sınırı yüzde 7.8 olmak üzere, orta noktasını yüzde 6.9" olarak devize edilmişti.

Başçı'nın 30 Nisan'da açıkladığı ikinci Enflasyon Raporu'nda ise, 2015 yılına ilişkin enflasyon tahmini, Ocak'ta açıklanan birinci rapordaki yüzde 5.5'ten yüzde 6.8 düzeyine, 2016 enflasyon tahmini de yüzde 5.0'ten yüzde 5.5'e yükseltilmişti.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK VE KÜRESEL PİYASALAR

Sunumunda, yılın üçüncü çeyreğinde küresel büyümeye dair endişelerin ön plana çıktığını vurgulayan Başçı, "Üçüncü çeyrekte küresel piyasalarda oynaklık sürdü. Gelişmekte olan piyasalar dalgalanmalardan etkilendi" dedi.

Tüketici kredilerinin hızlı artışının cari açığın yükselmesinde etkili olduğu saptaması yapan Başçı, "Kredi büyüme hızında ilave yavaşlama gözlemledik. Toplam kredilerin kurdan arındırılmış yıllık büyüme hızı üçüncü çeyrek sonunda yüzde 15.3'e geriledi" dedi ve ekledi:

"Yıllık enflasyondaki artışta döviz kuru ve gıda fiyatları etkili oldu. Baz etkisine bağlı bu ayda enflasyonda düşüş göreceğiz. Yılın kalanında kademeli olarak büyüme kompozisyonunun iç talepten diş talebe kayacağını düşünüyoruz. Belirsizlikler azaldığında iç talebin toparlanma ihtimali var. 2016 yılında iç talebin ılımlı, dış talebin toparlanma eğilimi sergilemesini bekliyoruz. Cari açıkta iyileşme eğiliminin devamını bekliyoruz."

SURİYELİLER VE ENFLASYON

Başçı, Suriyeli mültecilerin enflasyon üzerindeki etkilerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken,  "Suriyeli mültecilerin enflasyon üzerindeki net etkisini söylemek için detaylı çalışma lazım, bu konuda birkaç çalışma yapılıyor" dedi.

Başçı, seçimler öncesi siyasi partilerin asgari ücreti yükseltme vaatlerinin enflasyon üzerindeki olası etkilerine ilişkin bir soruyu da, "Asgari ücret vaatlerinin enflasyona etkisi nasıl uygulanacağına bağlı" diye yanıtladı.

(Gülseli KENARLI - Güven USTA / DHA)

 

bigPara.com