Merkez Bankası'nda köklü değişim başlıyor

Merkez Bankası'ndaki yenilenme süreci, 13 Mart'ta görev süresi dolan Süreyya Serdengeçti'nin yerine seçilecek yeni başkanla başlayıp Para Politikası Kurulu'nun iki üyesinin yenilenmesiyle sürecek.

İSTANBUL - Merkez Bankası'ndaki yenilenme süreci, 13 Mart'ta görev süresi dolan Süreyya Serdengeçti'nin yerine seçilecek yeni başkanla başlayıp Para Politikası Kurulu'nun iki üyesinin yenilenmesiyle sürecek. Yasaya göre, Bakanlar Kurulu'nca atanacak olan başkanın Cumhurbaşkanı'ndan da onay alması gerekiyor. Başkanlık için Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in adı geçiyor. Yurtdışından isimler üzerinde de duruluyor.
Dışarıdan isim var
Brezilya Merkez Bankası Başkanlığı da yapan İbrahim Eriş adı gündeme gelirken, ABD Merkez Bankası'nda görev yapan Türklerin de araştırıldığı belirtiliyor. Serdengeçti, Başkanlık görevine Bakanlar Kurulu'nun 2 Mart 2001 tarihli Kararı ile 14 Mart 2001 tarihinde atanmıştı.
Görev süresi mayıs ayında dolacak Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından Prof. Dr. Fatih Özatay, 4 Nisan tarihi itibarıyla emekli oluyor. Bu nedenle Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanacak başkan, Özatay'dan boşalacak yere yeni başkan yardımcısını atamak zorunda bulunuyor. Kanun uyarınca, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanacaklarda hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık ve finans alanlarından birinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış kişiler arasından başkanın önerisi üzerine müşterek kararla beş yıllığına atanıyor. Başkan yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabiliyorlar. Yeni atama yapılacak başka bir birim ise Para Politikası Kurulu olacak. Kurulda Serdengeçti ve Özatay'dan boşalacak koltukların yanı sıra Güven Sak ve Durmuş Yılmaz'ın görev süreleri de dolacak.
Sak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği-Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde (TOBB-ETÜ) rektör yardımcılığına getirildi. AKP döneminde banka meclisi üyesi olan ve buradan kurula seçilen Yılmaz'ın görevi 1 Mayıs'ta bitiyor. Kurula dışarıdan atanan Sak ağustosta süresini tamamlayacak.
Özatay dekan oluyor
Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Fatih Özatay, emekliye ayrılmasının ardından, nisanda TOBB-ETÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde dekan olarak göreve başlayacak. Özatay'ın yeni göreviyle ilgili açıklamanın, işlemlerin tamamlanmasından sonra yapılması bekleniyor. Prof. Özatay, beş yıldır Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı yapıyordu.
Başkan nasıl atanacak?

  • Merkez Bankası Kanunu uyarınca Merkez Bankası Başkanları, Bakanlar Kurulu Kararıyla beş yıllık bir dönem için atanıyor, bu sürenin sonunda yeniden atanabiliyor.
  • Bakanlar Kurulu'nun, Merkez Bankası Başkanlığı görevine 13 Mart tarihine kadar atama yapmaması halinde ise en yaşlı üyenin başkanlığı altında toplanacak Banka Meclisi'nce, başkanvekili olarak seçilecek bir başkan yardımcısı, başkanlık görevini yürütecek ve yetkilerini kullanacak.
  • Kanun uyarınca başkanlık görevine atanacaklarda ''yüksek öğrenim görmüş olma, maliye, iktisat ve bankacılık alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olması'' şartı aranıyor.