Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması

Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması
Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması
Merkez Bankası 2.68'e çıkarak rekor kıran dolar kurunun ardından piyasaya müdahale şekliyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Merkez TL zorunlu karşılıkların ödenen kısmi faiz oranlarında artış gündeme alınacağı ifade edildi.

Merkez Bankası 2.68'e çıkarak rekor kıran dolar kurunun ardından piyasaya müdahale şekliyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Merkez TL zorunlu karşılıkların ödenen kısmi faiz oranlarında artış gündeme alınacağı ifade edildi.  Bu açıklamanın ardından 2.68 seviyesinde olan dolar kuru etkilenmedi.

Banka 22 Nisan 2015 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirim, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını ifade etti. Merkez, "Toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirler de ele alınabilecektir" açıklamasını da yaptı.

BU AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR?

Peki merkez bankası'nın ilk kez Para Politikası Kurulu gündemini kamuoyuna açıklaması ne anlama geliyor?  Ekonomi yönetiminden eski bürokratlar, belki de dünyada ilk kez bir merkez bankasının kurul toplantısı gündemini kamuoyuna açıkladığını belirtirken, "Çok akıllıca bir . Kur üzerindeki baskıyı azaltmak istiyor. Bunun için de iletişimini güçlendirmeye çalışıyor. Piyasalar 10 gün boyunca bunu tartışacak ve doğru fiyata yaklaşacak. Doğrudan iletişimi güçlendirilmeye yönelik bir karar" yorumunu yaptılar.  

Bir başka eski bürokrat ise, "Kurul gündemini açıklamak Merkez Bankası'nın saydamlıkta ileri bir aşamaya geçmesi, demek. Beklentileri yönlendirmeye çalışıyor. Panikleyen piyasayı yatıştırmayı hedefliyor. Piyasaya sakin olun, ben size ucuz döviz vereceğim, diyor. İkinci kararla da bankaların maliyetlerini azaltacağız, diyor. Ne kadar etkili olacağını göreceğiz" dedi.

UĞUR GÜRSES: MUĞLAK BİR SÖZLÜ MÜDAHALE

Radikal ve Hürriyet yazarı Uğur Gürses Merkez'in açıklamasını yorumladı. Gürses "Açıklama tam olarak ne olduğunu söylemiyor. Bunlar şu anda dişe dokunur bir adımlar değil. Kurdaki sorun Döviz likiditesinin azlığı değil. Merkez Bankası TL faizlerini etkilemekten uzak durduğu sürece bu tür manevralarla kuru kontrol edemez. Muğlak bir sözlü müdahale yaptığını düşünüyor” dedi. Söz konusu açıklamanın kur seviyesine bir etkisi olmayacağını düşünen Gürses, “ Bunların kura hiçbir etkisi olmayacak. Piyasanın döviz alma motivasyonunu etkilemeyecek. Döviz likiditesinden dolayı döviz alım durumu yok. Asıl soru döviz faizleri pahalı olduğu için mi TL faizi ucuz olduğu için mi döviz alınıyor?” diye konuştu.

 

bigPara.com