Merkez bankasından faiz kararı

Merkez bankasından faiz kararı
Merkez bankasından faiz kararı
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Repo- Ters Repo Pazarında uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo- Ters Repo Pazarında uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün gerçekleştirdiği Ocak ayı toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75’te, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5’te, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 12.5’te sabit tuttu.

Para Politikası Kurulu’nun bugün gerçekleştirdiği Ocak ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ahmet Faruk Aysan, Turalay Kenç, Necati Şahin, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Erdem Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıkladı. Buna göre PPK, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75’te sabit tuttu.

Hatırlanacağı üzere PPK, 2010 Aralık ayında politika faizini yarım puan gerileterek, yüzde 7’den yüzde 6.50 seviyesine çekmişti. PPK, 2011 yılının Ocak ayında yaptığı çeyrek puanlık indirimle, politika faizlerinde iki ayda 0.75 puanlık indirim gerçekleştirmişti. 2011 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının ardından, Temmuz ayında da politika faizlerinde değişikliğe gitmeyen PPK, 4 Ağustos’ta gerçekleştirdiği ara toplantıda aldığı 0.50 puanlık indirim kararıyla birlikte Aralık 2010’dan bu yana politika faizlerinde 1.25 puanlık düşüş gerçekleştirmişti.

BORÇLANMA FAİZLERİ YÜZDE 5’DE SABİT TUTULDU
Merkez Bankası gecelik borçlanma faiz oranı da yüzde 5’de sabit tutuldu. Kurul, 2011 yılının 4 Ağustos’unda gerçekleştirdiği ara toplantıda 8 ay süresince yüzde 1.50 düzeyinde olan gecelik borçlanma faizlerini 3.5 puanlık artışla yüzde 5’e yükseltmişti.

Bu arada Kurul, Ocak ayı toplantısında borç verme faiz oranını yüzde 12.5’te sabit tuttu. Kurul son olarak 2011 yılı Ekim ayında, borç verme faiz oranını yüzde 9’dan yüzde 12.5’e yükseltmişti. Kurul, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranında da değişikliğe gitmedi. 2011 Ekim toplantısında açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8’den yüzde 12’ye çıkarılmıştı. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfır düzeyinde, borç verme faiz oranı ise yüzde 15.5’te sabit tutuldu. Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarında da değişikliğe gitmedi.

ENFLASYONUN YÜKSEK SEYRİ SÜRECEK
Kurul, son dönemde açıklanan verilerin iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid ettiğini vurgulayarak, yurt içi nihai talep yavaşlarken net ihracatın büyümeye katkısının arttığını kaydetti. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde ekonomideki dengelenme eğiliminin süreceği ve cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam edeceğini öngören Kurul, 2011 yılının son çeyreğindeki birikimli fiyat artışları nedeniyle kısa vadede enflasyonun yüksek seyrini sürdüreceğine dikkat çekti. Bu durumun beklentileri bozmasına izin vermemek için Ekim ayından bu yana para politikasında önemli bir sıkılaştırmaya giden Merkez Bankası, bu çerçevede, önümüzdeki dönemde yurt içi talep büyümesinin ılımlı bir seyir izlemesi beklemekte.

Yakın dönemde tüketici kredilerinde ve firmaların iç piyasa siparişlerinde gözlenen eğilimlerin bu öngörüyü desteklediğine dikkat çeken Kurul, dolayısıyla, geçici fiyat hareketlerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalması ve özellikle 2012 yılının son çeyreğinde baz etkisinin de katkısıyla enflasyondaki düşüşün hızlanması beklemekte.

“SIKI PARA POLİTİKASININ BİR MÜDDET DAHA SÜRDÜRÜLMESİ GEREKİYOR”
Kurul, enflasyon görünümünün orta vadeli hedeflerle uyumlu olması için para politikasındaki sıkı duruşun bir müddet daha sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle para politikasında esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirten Kurul, bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edileceğini, bir hafta vadeli repo ihalesi ile yapılan Türk lirası fonlamasının miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağını kaydetti.

Ayrıca Kurul, cari denge dinamiklerindeki düzelme eğilimi ve küresel koşullardaki ani değişimler göz önüne alındığında, gün içi döviz satım ihalelerinin düzenli döviz satım ihalelerine kıyasla daha etkili ve para politikası amaçlarına daha uygun olacağı değerlendirmesinde bulundu.(ANKA)

bigPara.com