Merkez Bankası'ndan hükümete uyarı

Merkez Bankası'ndan hükümete uyarı
Merkez Bankası'ndan hükümete uyarı

Yılmaz, ?Enflasyondaki düşüş sürecek? dedi.

Merkez Bankası'nın 2008 yılı kârını 1 milyar 990 milyon lira olarak açıklayan Genel Müdür Durmuş Yılmaz, kamu harcamalarındaki artış konusunda hükümeti uyardı

ANKARA - Merkez Bankası, 77. Olağan Genel Kurulu’nda 2008 yılı kârını 1 milyar 990 milyon TL olarak açıkladı. 2007 yılını 220,3 milyon TL net dönem kârı ile kapatan Merkez Bankası’nın 2008 yılında kârındaki artışta döviz kurlarındaki hızlı artışın büyük etkisi oldu.
Geçen yıl Genel Kurul’da, kârdan pay almayan Bankanın ödenmiş sermayesinin yüzde 12’sini paylaşan D grubu hissedarları ödenmiş sermayelerinin düşük tutulmasına tepki gösterdi. D Grubu hissedarları içinde en yüksek paya sahip olan Bahar Gayrimenkul’ün sahibi Adnan Bahar, küçük hissedarların karınca gibi görüldüğünü belirterek,”Merkez Bankası bu güdük sermaye ile kalamaz. Üzüntüden konuşamıyorum. ‘Satılık Merkez Bankası’ diye gazetelere ilan vereceğim. Hisselerimi Merkez Bankası’na hibe etmeye hazırım” dedi.

Karınca tartışması yaşandı
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise “Hissedarları karınca gibi görmemiz mümkün değil. Fedakârlıklarını şükranla yad ediyoruz. Ancak bankanın ödenmiş sermayesini yükseltmek sadece bizim elimizde değil. Bu konuda sizde kulis yapmak istiyorsanız yapın” diye konuştu. Yılmaz, hükümete kamu harcamalarındaki artışın orta vadeli faiz oranlarındaki düşüşü sınırlayarak para politikasının olumlu etkilerini sınırlayabileceği uyarısında bulundu. Yılmaz, “Bu nedenle, tekrar vurgulamak isterim ki, güven artırıcı önlemlere ağırlık veren, kuralları belirlenmiş ve orta vadede sürdürülebilir bir maliye politikasının uygulanması, geçmiş deneyimlerimiz göz önüne alındıgında, bir zorunluluk olarak karsımıza çıkmaktadır” dedi.
Yılmaz, küresel mali krizin derinlik kazanmasıyla orta vadede sürdürülebilir büyümenin sağlanması için kamu politikalarının öneminin arttığını dile getirirken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomideki daralmada uygulanacak dengeleyici maliye politikasının, ekonomi politikalarına ilişkin beklentileri olumlu yönde etkileyebilmesi, orta vadede mali disiplinin sürdürülmesi konusunda güçlü taahhütler içermesine bağlıdır. Çerçevesi bu şekilde belirlenmiş maliye politikası orta vadeli faizlerin düşmesine ve kredi mekanizmasının etkin sekilde çalısmasına katkıda bulunurak para politikasının etkinligini artıracaktır.”
Yılmaz, alınan tedbirler rahatlamaya yol açsa da küresel ekonomideki sorunlar giderilmeden kredi hacminde belirgin bir ivmelenmenin beklenmemesi gerektiğini söyledi. Başkan Yılmaz, önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüş eğiliminin süreceğini de sözlerine ekledi.  (Radikal)