Merkez Bankası'ndan kritik karar: Dolar fırladı

Merkez Bankası'ndan kritik karar: Dolar fırladı
Merkez Bankası'ndan kritik karar: Dolar fırladı
Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz arttırımı yapmasının ardından merakla beklenen Merkez Bankası'nın kararı çıktı. Merkez Bankası faizi sabit tutunca dolar fırladı

RADİKAL - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yüzde 7,50 olan politika faizini (bir haftalık repo ihale faizi) sabit tuttu. Piyasa beklentisi 50 baz puan artış olacağı yönündeydi. Kararın ardından Dolar kuru 2,94 TL'ye yükseldi. Karar öncesi Dolar 2,92 TL seviyesindeydi. Borsa İstanbul'da ise kayıplar yüzde 1'i aştı.

 TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,50; faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25 ve koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 10,75 seviyelerinde sabit tuttu.

Gözler Merkez Bankası'nda, analistler faiz artışı bekliyor

FED'İN KARARINI BEKLİYORDU

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı; daha önce defalarca belirttiği gibi; TCMB'nin 2016 yılında izleyeceği para ve kur politikasının yol haritasını açıkladığı son basın toplantısında da Fed'i bekleyeceklerini söyleyerek herhangi bir para politikası sinyali vermemişti. Başçı, bu toplantıda Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) gelebilecek belirsizliklere karşı da önlemlerinin hazır olduğunu söylemişti. 

Uğur Gürses yazdı. "Merkez 'sadeleşecek' ama ışık tutabilecek mi? "

EN SON OCAK 2014'TE FAİZ ARTIRMIŞTI

Merkez Bankası en son 2014 başında faizleri artırmıştı. 29 Ocak 2014 günü olağanüstü toplanan PPK'dan sert faiz artışı çıkmıştı. O dönemde yüzde 4,50 olan 1 haftalık repo faizi yüzde 10'a, gecelik borç verme faizi yüzde 7,75'ten yüzde 12'ye, borçlanma faizi yüzde 3,5'ten yüzde 8'e ve geç likidite penceresi yüzde 15'e yükseltilmişti.

Merkez Bankası 29 Ocak 2014 tarihinden bu yana sürekli faiz indirimine gitti.

 

bigPara.com