Merkez bugün döviz alımına başlıyor

Merkez Bankası, döviz alım ihalelerine bugünden itibaren yeniden başlanacağını açıkladı.

ANKARA - Merkez Bankası, döviz alım ihalelerine bugünden itibaren yeniden başlanacağını açıkladı. Döviz arzı azaldığı için 16 Mayıs'tan itibaren ihalelere ara veren Merkez Bankası, alım miktarını günlük 15 milyon dolar ihale, 30 milyon dolar opsiyon olmak üzere en fazla 45 milyon dolar olarak belirledi. Dün Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, mayıs-haziran aylarında piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşı alınan önlemler ve global likidite koşullarındaki düzelme sonrasında, döviz piyasasının da göreli bir istikrara kavuştuğu belirtildi. Açıklamada, bu doğrultuda, mayıs ayında ara verilen döviz alım ihalelerine bugünden itibaren tekrar başlanılacağı duyuruldu.
Açıklamada, şöyle denildi: "2007'de de döviz likidite koşullarında olağanüstü farklılaşmalar görülmedikçe bu programa devam edilecek. Diğer taraftan büyük bir dışsal şok ya da öngörülemeyen olağanüstü gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında derinliğin kaybolması; buna bağlı olarak döviz fiyatlarında ortaya çıkabilecek aşırı oynaklık ve sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlenmesi halinde, önceden kamuoyuna duyurmak suretiyle kısa ya da uzun süreli olarak döviz alım ihalelerine ara verilebilecektir."
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz önceki gün yaptığı bir açıklamada, döviz alım ihalelerine her an yeniden başlayabileceklerini söylemişti.