Merkez çekti: 4.5 milyar dolar

Merkez Bankası, oynaklığa karşı kur 1.3267 YTL'deyken, piyasadan tahminen yaklaşık 4.5 milyar dolar çekti. Dolar günü 1.3325 YTL'den kapattı.

İSTANBUL - Dövizde piyasaya hâkim olan satış eğilimi nedeniyle bir süredir beklenen Merkez Bankası müdahalesi, dün nihayet geldi. 'Dövizde aşırı oynaklık' gerekçesiyle doğrudan alım yönünde müdahalede bulunan Merkez Bankası'nın dün piyasadan yaklaşık 4.5 milyar dolar çektiği tahmin ediliyor. Bankacılar, alımın serbest kur rejimine geçilen 2001 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Merkez Bankası, üç aylık aradan sonra dün sabah dolara 1.3267 YTL seviyesinden müdahale etti. Müdahaleyle birlikte dolar öğle saatlerinde en yüksek 1.3420 seviyesine kadar çıktı. Bu seviyeden sonra tekrar düşüşe geçen dolar akşam saatlerinde 1.3325 YTL'ye geriledi. Bankacılar müdahalenin fiyatı yükseltme yönünden başarısız olduğunu söyledi.
İhale düzenlenmedi
Müdahalenin ardından Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, uygulanmakta olan dalgalı kur rejiminde, döviz kurunun piyasalarda arz ve talep koşulları tarafından belirlendiği, kurdaki oynaklığın Merkez Bankası'nca yakından takip edildiği ve kurlarda her iki yönde oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklık durumunda doğrudan müdahale edilebileceği hatırlatıldı.
Son günlerde, uluslararası piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle döviz satışlarında artışlar gözlendiği belirtilen açıklamada: "Bu çerçevede, oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklığı engellemek üzere Merkez Bankası'nca döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahale edilmiştir. Diğer taraftan, Merkez Bankası'nın 5 Aralık 2005 tarihli 'Enflasyon Hedeflemesi Rejiminin Genel Çerçevesi ve 2006 Yılında Para ve Kur Politikası' duyurusunda da belirtildiği üzere, döviz alım ihalesi öncesi dövize doğrudan alım yönünde müdahale edildiğinden, bugün ihale düzenlenmeyecektir" denildi. Merkez Bankası en son doğrudan alım müdahalesini geçen yıl 18 Kasım'da gerçekleştirmişti. Geçen yılın tamamında dövize alım yönünde altı kez müdahale eden Merkez Bankası, toplam 14.7 milyar YTL kadar döviz almıştı. Dünkü alım, serbest kur rejimine geçildiği Şubat 2001'den beri gerçekleştirilen 15'inci müdahale oldu.
Müdahale bekleniyordu
Deutsche Bank'ın stratejisti Jens Nystedt, "Yatırımcılar piyasaya girmek için bir müdahale bekliyorlardı. Bu müdahale ile piyasaya girişte artış görülecek" dedi. Piyasada takip edilen 1 dolar ve 0.77 avro ve yüzde 50 dolar yüzde 50 avro kur sepetleri, bankacılara göre müdahaleyle en yüksek 2.57 ve 1.4690 YTL seviyelerini gördü. Bankacılar dövize müdahalenin uzun bir süredir beklendiğini vurguladı.
Piyasaya çok fazla döviz satışı geldiğini söyleyen bir bankacı, "Yatırımcılar bugün, yarın hatta 3-4 ay ileriye dönük dolar sattı. Uzun süredir döviz satmak için bekleyen bireysel yatırımcıların uzun vadeli sattığını düşünüyoruz. Bunu dövizden çıkmak için bir fırsat olarak gören yatırımcıların parayı daha önce de olduğu gibi bono ve fona yatıracaklarını bekliyoruz" dedi. Gün sonunda dolar serbest piyasada 0.4 YKr yükselişle 1.3370 YTL'den satılırken, avro 1.2 YKr artışla 1.5970 YTL'den alıcı buldu.
Öte yandan aralık ayında ABD'ye net sermaye girişinin, 56.6 milyar dolarla mayıs ayından beri en düşük seviyede gerçekleştiği açıklandı. Kasım rakamı ise 89.1 milyar dolardan 91.6 milyar dolara revize edildi. Bu gelişmenin doları daha da zayıflatacağı belirtiliyor.


Büyütmek için tıklayınız

Aralıkta cari açık rekoru kırıldı
Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı 2005 yılının tamamında önceki yıla göre yüzde 46.4 artışla 22.852 milyar dolar düzeyine yükseldi ve hükümetin revize yıl sonu öngörüsü olan 21.3 milyar doların üzerinde gerçekleşti.
Bu düzeydeki cari işlemler açığı, 2005 sonunda 358 milyar dolar olduğu öngörülen gayrisafi milli hasılanın (GSMH) yaklaşık yüzde 6.4'üne denk geliyor. 2004 yılında cari işlemler açığı GSMH'nın yüzde 5.16'sına denk gelmişti. Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi verilerine göre, aralıkta cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22.6 artışla 3.568 milyar dolara yükselerek aylık bazda en yüksek seviyesine çıktı.