'Merkez' demir yumruğunu vurdu

İkinci olağanüstü toplantı
18 gün içinde ikinci kez olağanüstü toplanan Para Politikası Kurulu piyasalardaki dalgalanmaya müdahale etmek için tüm silahlarını etkin biçimde kullanma kararı aldı. 15 Haziran tarihinde 1.75 puan yükseltilen faiz oranı 2.25 puan daha artırılarak 17.25'e çekildi.
Üç saat sürdü
Üç saatlik toplantının ardından yapılan açıklamada, "Para politikalarının etkinliğini artırmak amacıyla gecelik para piyasasındaki fazla YTL likiditesini azaltmak için depo alım ihalelerine başlanacak" denildi.
Yönetime tam destek
Para Politikası Kurulu, döviz piyasasının da dikkatle izleneceğini belirtti. Açıklamada Merkez Bankası yönetimine 'elindeki araç ve mekanizmalarla döviz piyasasına etkili müdahale edebilmesi için tam destek' verildiği bildirildi.

ANKARA - Geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan dalgalanma üzerine dolara müdahale eden ancak beklediği sonucu alamayan Merkez Bankası, dün Para Politikası Kurulu'nu toplayarak kısa vadeli faiz oranlarını 2.25 puan artırma kararı aldı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2.25 puanlık faiz artırım kararı ile gecelik borçlanma oranı yüzde 15'ten 17.25'e yükseltildi. Kurul dünkü toplantısında piyasadaki YTL cinsinden fazla likiditeyi azaltma kararı da aldı. Merkez'in 'güçlü parasal sıkılaştırma politikası izleyeceği' vurgulandı.
Toplamda dört puan arttı
Para Kurulu'nun bu artırımına paralel olarak, borç verme faiz oranı da yüzde 18'den 20.25'e yükseltildi. Piyasalardaki dalgalanmadan sonra 18 gün arayla yapılan ikinci faiz artırımında kısa vadeli faiz oranları toplam dört puan yükseltilmiş oldu.


Büyütmek için tıklayınız

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu açıklamasında, uluslararası mali piyasalarda mayısta başlayan hareketliliğin temelinde, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının parasal sıkılaştırma ve faiz artırım sürecinin tetiklediği portföy hareketleri sonucunda gelişmekte olan ülkelerin mali varlıklarına olan talebin ciddi bir şekilde daralmasının yattığı değerlendirmesinde bulundu.
Yerleşik Türklerin etkisi
Açıklamada, bu talep daralması gelişmekte olan ülkelerde, özellikle son üç günde, gerek döviz kurları, gerekse orta ve uzun vadeli faiz oranları üzerinde ekonomik temellerin gerektirdiğinin ötesinde bir baskı yaptığına işaret edilerek, "Türkiye ise bu gelişmelerden, yurtdışında yerleşiklerin ellerinde tuttukları portföyün yapısının da katkısıyla daha fazla etkilenmiştir" denildi.
Kurul açıklamasında, Merkez Bankası'nın, ekonomimizdeki bekleyişleri ve risk algılamalarını da normalin ötesinde etkileyebilen bu hareketliliğin enflasyondaki orta vadeli düşüş sürecine engel olmasına izin vermeyeceği vurgulanarak şöyle denildi:
Dövize müdahaleye devam
"Bu doğrultuda, Merkez Bankası para politikası kararlarının etkinliğini güçlendirmek amacıyla açık piyasa işlemleri yoluyla gecelik para piyasasındaki fazla Yeni Türk Lirası likiditesini azaltmak için depo alım ihalelerine başlayacaktır. Başkan Yılmaz, bu amaçla hazırlanan düzenlemeyi kurulun bilgisine sunmuştur. Ayrıca, döviz piyasalarındaki likidite durumu etraflı olarak değerlendirilmiş, döviz likiditesinde daralma olduğu tespiti yapılmış, etkin çalışan bir döviz piyasasının fiyat istikrarı hedefi için önkoşul olması nedeniyle Merkez Bankası'nın elindeki araçlar ve mekanizmalar yoluyla döviz likiditesinin sağlanması yolunda Merkez Bankası idare merkezinin etkili bir şekilde müdahalesine Kurul'un tam desteği ifade edilmiştir. Öte yandan, orta vadeli enflasyon bekleyişlerini düzeltmek amacıyla kurul politika faizlerini gözden geçirmiş ve güçlü bir parasal sıkılaştırmaya daha gidilmesine karar vermiştir."
Temmuzda rapor açıklanacak
Açıklamada, temmuzdan itibaren açıklanan aylık enflasyon verilerinin doğru anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla, fiyat endekslerinin açıklanmasını takip eden iki işgünü içinde enflasyon gelişmelerini mercek altına alan teknik bir not yayımlanacağı bildirildi. Ekonomideki son gelişmelerin orta vadeli enflasyon görünümüne ilişkin yansımalarının değerlendirileceği Enflasyon Raporu ise 28 Temmuz 2006 tarihinde yayımlanacağı belirtildi.


Toplantı üç saat sürdü
Para Politikası Kurulu'nun, üç saat süren dünkü toplantısı şimdiye kadar yapılanların en uzunu oldu. 17.00-19.00 saatleri arasında yapılması gereken kamuoyu açıklaması da, saat 19.17'de yapıldı.
Toplantıya, kurul üyeleri Erdem Başçı (Merkez Bankası Başkan Yardımcısı), Burhan Göklemez (Merkez Bankası Başkan Yardımcısı), Mehmet Yörükoğlu (Merkez Bankası Başkan Yardımcısı), Güven Sak, İbrahim Turhan katıldı. Bu arada, Başkan Yılmaz'ın New York'ta bulunması nedeniyle toplantıyı tele-konferansla yönetti. Para Politikası Kurulu'nun bundan sonraki toplantı tarihleri ise sırasıyla, 20 Temmuz 2006, 24 Ağustos 2006, 26 Eylül 2006, 19 Ekim 2006, 23 Kasım 2006, 21 Aralık 2006.