'Merkez dışında PC ürettiğimiz tek ülke Türkiye'

'Merkez dışında PC ürettiğimiz tek ülke Türkiye'
'Merkez dışında PC ürettiğimiz tek ülke Türkiye'

Satoru Hayashi, Türkiye?deki üretim bandını genişletmek için fırsatları değerlendireceklerini belirtti.

Türkiye'yi çok önemsediklerini belirten Fujitsu Technology Solutions Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi, 'Geçen yıl PC'lerimizi Türkiye'de de üretmeye başladık. Üretim miktarı şimdiden 30 bine yaklaştı' dedi

İSTANBUL - Fujitsu Technology Solutions Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Satoru Hayashi, Türkiye’nin gelişen ekonomisi ve dinamik nüfusuyla teknolojiye çok hızlı uyum sağladığını belirterek, Türkiye’yi çok önemsediklerini söyledi. 
Japonya ve Avrupa’daki kendi üretim merkezleri dışında başka bir ülkede üretim yapmadıklarını kaydeden Hayashi,  “Buna rağmen geçen yıl PC’lerimizi Türkiye’de de üretmeye başladık. Türkiye, Bilgi Çağı’nın standartlarını yakalamaya çalışıyor, bunu takdir ediyoruz” dedi. Türkiye’de üretilen masaüstü bilgisayar sayısının şimdiden 30 bine yaklaştığını vurgulayan Hayashi, üretim bandını genişletmek için bölgedeki fırsatları araştırdıklarını söyledi.
Japonya’nın bir numaralı, dünyanın ise dördüncü büyük bilgi teknolojileri (BT) altyapı sağlayıcısı Fujitsu’daki değişimi anlatmaya Türkiye’den başlayan Hayashi, Fortune 500 kullanıcılarının yarısından fazlasına hizmet verdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Fujitsu, tüm dünyada dinamik BT altyapıları vizyonu doğrultusunda yenilikçi teknolojiler ve hizmetlerle müşterilerine güvenilir, uyumlu ve performanslı bir bilgi işlem platformu sunuyor. Yönetilen servislere yaptığımız yatırımlarla gelişmiş ürün ve teknolojilerimizi Avrupa’dan başlayarak gelişmekte olan ülkelere yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Daha şimdiden 16 ülkede 80 veri merkezi üzerinden müşterilerimize yönetilen hizmetler sunuyoruz. Fujitsu Türkiye, iş operasyonlarımız açısından doğal olarak bir parçası olduğu Fujitsu Avrupa’ya bağlı faaliyet gösteriyor.”

‘Türkiye’nin gücü artıyor’
Fujitsu Türkiye olarak kurumsal alanda, kamuda ve özel sektörde, yeni projelere imza atmaya devam edeceklerini kaydeden Fujitsu Technology Solutions Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim ise, bilgisayar sektöründe yerel üretimin desteklenmesinin hem bilgi çağının gereksinimlerini karşılamak açısından hem de projenin ekonomiye katkısı açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Zaim, “Burada yapılan yatırımın sadece iktisadi bir yatırım olarak değil, dünyanın en büyük IT şirketlerinden birisinin ülkemizin potansiyeline olan inancı ve Türkiye’nin bölgedeki gücünün giderek daha fazla artacağının bir göstergesi olarak değerlendirmek gerek” dedi.

Yeni ürünlerle büyüyecek
Primergy markasıyla Intel mimarili sunucu işinde hızla büyüyen Fujitsu’nun bu alanda yüzde 5 olan pazar payının hızla arttığı belirtiliyor. 2010’da pazar payını yüzde 7’ye çıkarmayı planlayan Fujitsu, 2012’de ise pazardan yüzde 10 pay almayı hedefliyor. Şirket, ayrıca veri saklama ve yedekleme segmentinde yenilikçi Eternus ürün ailesiyle de büyüyor. NetApp ve EMC gibi stratejik iş ortaklarıyla yakın çalışan Fujitsu, kurumların veri yedekleme ve saklama ihtiyaçlarına cevap veren yepyeni ürünlerin duyurusuna hazırlanıyor. (Radikal)