Merkez: En büyük risk petrol

İlk kez vekil Erdem Başçı başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, enflasyondaki düşüşün mart ayından itibaren yeniden başlayacağına ve...

ANKARA - İlk kez vekil Erdem Başçı başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, enflasyondaki düşüşün mart ayından itibaren yeniden başlayacağına ve yüzde 5 hedefe yakın gerçekleşme olacağı tahminiyle kısa vadeli faizlerin önümüzdeki ay indirileceği sinyalini verirken, hizmet ve petrol fiyatlarının enflasyon hedefinin tutturulabilirliği önündeki en büyük riskler olduğuna dikkat çekti. Kurulun faiz kararına kaynaklık eden değerlendirme özeti dün yayımlandı.
Kredi talebindeki gelişmelere de değinilen Para Politikası Kurulu raporunda, "Hızlı kredi genişlemesi, fiyat istikrarı ve finansal istikrar açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir gelişme olarak değerlendirilmektedir" görüşüne yer verildi. Aynı raporda, uluslararası likidite koşullarıyla küresel risk iştahındaki olası dalgalanmaların da enflasyon görünümüne ilişkin oluşturduğu risklerin her zaman mevcut olduğu vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi: "Son dönemde cari açığın finansman yapısındaki güçlenme eğilimi uluslararası likidite koşullarındaki dalgalanmalara karşı dayanıklılığın artmaya başladığı anlamına gelse de, yapısal düzenlemelerin kararlılıkla sürdürülmesi ve belirsizlik algılamalarını artıracak uygulamalardan kaçınılması mevcut koşullar altında halen önemini korumaktadır."