Merkez: Enflasyon hedefi şaşabilir

Piyasalardaki çalkantı devam ederken toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan uyarı geldi: "Enflasyonun 2006 yılı sonunda hedefin üzerinde gerçekleşme olasılığı artmıştır." Telsim'i Vodafone'a devrederek kasasına 4.55 milyar koyan TMSF ise bu paranın 3.8 milyar dolarını piyasada satacağını açıkladı.

İSTANBUL - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, "enflasyonun 2006 yılı sonunda hedefin üzerinde gerçekleşme olasılığı arttı" diyerek kısa vadeli faizlerde bu ay indirim yapmadı. Buna göre gecelik borçlanma faizi yüzde 13.25'te, borç verme faizi ise yüzde 16.25'te kaldı. Kurul, kısa vadede politika faizlerinin aşağı inme olasılığının azaldığını da bildirdi. Para Politikası Kurulu'nun dünkü toplantısına, emekliliğini isteyerek izne ayrılan Başkan Yardımcısı Şükrü Binay ise katılmadı.
'Gerekli tepkiyi veririz'
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yılın ilk dört ayında enflasyonda gözlenen yükselişe rağmen, alkollü içecekler-tütün, enerji, altın ve işlenmemiş gıda fiyatları gibi para politikasının kontrolü dışındaki kalemlerin ayrıştırılarak hesaplanan endeksteki artışın, nisan ayı da dahil olmak üzere, düşük ve istikrarlı seyretmeye devam ettiği vurgulanarak "Bununla beraber, yakın zamanda mali piyasalarda yaşanan dalgalanmaların ardından, enflasyonun 2006 yılı sonunda hedefin üzerinde gerçekleşme olasılığı artmıştır. Merkez Bankası, enflasyonun orta vadede hedeflerden belirgin olarak sapacağını öngörmesi halinde, gerekli tepkiyi vermekten kaçınmayacaktır" denildi.
Bugünkü bilgiler ışığında, orta vadeli görünümü değiştirmek için henüz erken olmakla birlikte, kısa vadeli faizlerde düşüş olasılığının azaldığı belirtilen Merkez Bankası açıklamasında şöyle denildi: "Önümüzdeki dönemde faizler, uluslararası likidite koşulları, risk primindeki gelişmeler ve diğer veriler göz önüne alınarak belirlenecektir. Politika tepkisinin yönü ve büyüklüğü, dalgalanmaların etkilerinin geçici ya da kalıcılığına bağlı olarak farklılaşabilecektir. Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Kurul'un geleceğe yönelik duruşunu tekrar gözden geçirmesine neden olacağı özenle vurgulanmalıdır."
Açıklamada Para Politikası Kurulu'nun, mali piyasalardaki dalgalanmalar bir tarafa bırakıldığında, son dönemde üretim, talep ve enflasyona ilişkin açıklanan verilerin Enflasyon Raporun'da öngörülen orta vadeli eğilimle büyük ölçüde uyumlu şekilde gerçekleştiği değerlendirmesini yaptığı kaydedildi.