Merkez: Enflasyonda risk petrol fiyatları

Para Politikası Kurulu kısa vadeli faizlerde çeyrek puanlık artışa gittiği geçen haftaki toplantısının ardından dün yaptığı açıklamada temkinli duruşun bir süre daha devam ettirileceğini vurgularken...

ANKARA - Para Politikası Kurulu kısa vadeli faizlerde çeyrek puanlık artışa gittiği geçen haftaki toplantısının ardından dün yaptığı açıklamada temkinli duruşun bir süre daha devam ettirileceğini vurgularken, uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarındaki artışa da dikkat çekti.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplanan kurulun faiz artırımına gerekçe oluşturan değerlendirme raporu dün yayımlandı. Raporda, son iki ay içinde dövizin yıllık enflasyon üzerindeki etkisinin 1.5 puana ulaştığı, bu etkinin ağustostan itibaren azalacağı tahmini yer aldı. Bankanın aldığı tedbirlerin enflasyon üzerindeki baskıyı azaltacağı vurgulandı.
Petrol fiyatlarındaki artışın sürme olasılığının, enflasyon açısından önemli bir risk unsuru olduğuna dikkat çekilen raporda, "Petrol fiyatlarındaki olası gelişmelerin orta vadeli enflasyon beklentilerini olumsuz etkilemesi veya fiyatlama davranışını bozması halinde, gerekli politika tedbirleri alınacaktır" denildi.
Uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların enflasyonda temel risklerden biri olduğunu vurgulayan kurul, orta vadeli bekleyişlerdeki belirgin bozulma, enflasyon hedefi dışında başka değişkenin (geçmiş enflasyon gibi) fiyatlamada referans alınması riskini doğurduğu, bankanın, böyle bir risk oluşursa gereken tepkiyi vereceği ifade edildi.
Kredi artış hızı daha da yavaşlayacak
Kurul, ayrıca şu değerlendirmeyi yaptı: "Risk algılamasını sınırlandırmak yönünde atılacak her adım, istikrarı sağlamanın maliyetini azaltacaktır. Enflasyonist olmayan büyüme için makroekonomik istikrarın kalıcılığına ilişkin güven olduğu unutulmamalı." Reformların ve AB sürecinin kritik önemini tekrarlayan kurul, atılan adımların sürdürülmesinin uluslararası konjonktürdeki değişiklerin en az dalgalanmayla atlatılmasına katkıda bulunacağını kaydetti.
Kurul, önümüzdeki dönemde kredi artış hızındaki yavaşlamanın daha belirginleşeceği, bunun banka tarafından dikkatle izleneceğini de vurguladı.