Merkez: Enflasyonu gıda düşürdü, döviz yükseltti

Merkez Bankası, haziran ayı enflasyonu üzerinde gıdanın azaltıcı, döviz kurunun ise yükseltici etkisi olduğunu belirtti. Merkez Bankası, 'Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri'ne ilişkin teknik raporu dün açıkladı.

ANKARA - Merkez Bankası, haziran ayı enflasyonu üzerinde gıdanın azaltıcı, döviz kurunun ise yükseltici etkisi olduğunu belirtti. Merkez Bankası, 'Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri'ne ilişkin teknik raporu dün açıkladı.
Merkez, haziranda gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarının tüketici fiyatları üzerinde 0.77 puan azaltıcı etkide bulunduğu, döviz kurundaki gelişmelerin etkisinin ise yaklaşık 0.87 puan olarak hesaplandığını kaydetti.
Raporda, haziran ayı tüketici enflasyonu gelişmesinde temel olarak 'yüksek oranda gerileyen işlenmemiş gıda ürünleri fiyatlarıyla döviz kurunda gözlenen gelişmeler sonucunda artış gösteren dayanıklı tüketim malları ve enerji fiyatlarının' belirleyici olduğu belirtildi. Enflasyonun genel eğilimini ölçmeye yönelik hesaplanan enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleriyle altın hariç TÜFE göstergesinin yıllık artışının, haziranda yüzde 6.1 olduğu ifade edilen raporda, "Mevsimsellikten arındırıldığında aylık artışın yüzde 0.54 olduğu gözlenmektedir" denildi. Merkez Bankası, döviz kurundaki artışın doğrudan etkilerinin temmuz ayında yavaşlayarak süreceğini kaydetti. Raporda, şu görüşler yer aldı:
ULAŞTIRMADA OTOMOBİL BELİRLEYİCİ: Enerji ve bakım onarım grubunda dövizdeki artışa paralel olarak fiyat artışları gözlenmektedir. Ulaştırma grubu fiyatları, petrol ve dövizdeki gelişmelerden etkilendi. Otomobil fiyatları haziranda yüzde 5.02 artarak, ulaştırma grubu fiyat artışında belirleyici kalem oldu.
DALGA ALTININ DÜŞÜŞÜNÜ SINIRLADI: Yurtdışı piyasalardaki gelişmelere paralel olarak 2006'nın ilk beş ayında yüzde 39.9 artan altın fiyatları, tüketici enflasyonunu olumsuz etkiledi. Uluslararası altın fiyatları haziranda gerilemesine rağmen, dövizdeki artış yurtiçi fiyatlarındaki gerilemeyi sınırlandırdı.
KİRADAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR: Hizmet grubunda kira ve lokanta-otel gruplarındaki yüksek fiyat artışları sürüyor. Ulaştırma hizmetlerinin artışı ise geçen yılki seviyesinin altında.
Kur artmasaydı TÜFE yüzde 0.53 azalacaktı
Döviz kurundaki gelişmelerin tüketici enflasyonu üzerindeki etkisinin yaklaşık 0.87 puan olduğu açıklanan Merkez Bankası raporunda, enflasyon üzerinde mayıs ve hazirandaki döviz kuru hareketlerinden kaynaklanan toplam doğrudan etkinin 1.5 puana ulaştığı belirtildi. Buna göre kurdaki gelişmeler yaşanmasaydı haziranda tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 0.34 artmayıp yüzde 0.53 azalacaktı. Raporda, "Yüksek üretici fiyatları (ÜFE) enflasyonunun sebebi temelde sanayi sektörü fiyatlarındaki yüksek artışlardan kaynaklandı. Ağırlıklı olarak kokkömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri, ana metal sanayi ve tekstil ürünleri imalatındaki fiyat artışlarının etkili olduğu görülüyor" denildi.
Bu arada, Merkez Bankası'nın fiyat gelişmeleri raporu ilk kez yayımlanıyor. Rapor, fiyat istatistiklerinin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanmasını izleyen iki işgünü içinde yayımlanacak ve Merkez Bankası'nın görüşlerini ifade edecek.