Merkez faiz değiştirmedi ama uyardı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasa oyuncularından bir kısmının 0.25 puanlık faiz artırımı beklentisine karşın, kısa vadeli faizlerde değişiklik yapmadı, yüzde 17.50'lik faizini korudu.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasa oyuncularından bir kısmının 0.25 puanlık faiz artırımı beklentisine karşın, kısa vadeli faizlerde değişiklik yapmadı, yüzde 17.50'lik faizini korudu. Bir süre daha temkinli olma gereğine dikkat çeken kurul, gerekirse ek sıkılaştırmaya gidebileceğini de vurguladı.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Güven Sak, M. İbrahim Turhan ve Mehmet Yörükoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen kurul toplantısında, faizlerin sabit tutulması kararı alındı. Kurul kararına ilişkin olarak yapılan açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:
Talep yavaşlaması keskin olmaz: "Son dönemde açıklanan veriler, yılın ikinci yarısında ekonomik faaliyette iç talep kaynaklı olarak bir yavaşlama görüleceği ancak bu yavaşlamanın keskin olmayacağı yönündeki öngörülerimizi teyit eder niteliktedir.
Enflasyon baskısı azalıyor: Merkez Bankası'nın haziran ayı içinde aldığı tedbirler ve sonrasında kararlı duruşunu devam ettirmesi orta vadeli enflasyon üzerindeki baskıları azaltmaktadır. Ağustos ayında enflasyon bekleyişlerindeki bozulma durmuş, hatta sınırlı oranda iyileşme gözlenmiştir. Bunun yanında, son dönemde uluslararası likidite koşulları nispeten olumlu seyretmiştir.
Bir süre daha temkin: Bu gelişmeler doğrultusunda, Para Politikası Kurulu, orta vadeli enflasyon görünümünde bir önceki aya kıyasla kısmi bir iyileşme olduğu saptamasını yapmıştır. Ancak, petrol ve diğer emtia fiyatlarından kaynaklanan risklerin sürmesi, bekleyişlerin orta vadeli hedeflerle henüz uyumlu olmaması ve uluslararası likidite koşullarına
ilişkin belirsizliklerin tam olarak ortadan kalkmamış olması para politikasında temkinli olma gereğini de beraberinde getirmektedir.
Gerekirse ek sıkılaştırma: Ayrıca yüzde 4 olan 2007 enflasyon hedefine ulaşılabilmesi açısından gelirler politikasının program hedefleriyle uyumlu olarak yürütülmesinin de büyük önem taşıdığı vurgulanmalıdır.
Para Politikası Kurulu, 2007 sonunda hedefe yakınsanabilmesi için temkinli duruşun bir süre daha devam etmesinin gerektiği değerlendirmesini yapmıştır. Orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz yönde etkileyecek gelişmelerin ortaya çıkması halinde, Merkez Bankası daha önceki duyurularında ve raporlarında ifade ettiği ek parasal sıkılaştırmaya gitmekten kaçınmayacaktır."