'Merkez kendi açıklar'

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 'faiz artırımı sinyali veren' Merkez Bankası ile ilgili olarak, "Merkez Bankası bu anlamda bir şey söyledi mi, yoksa yorumla mı öyle bir sonuca varıyoruz?" diye sordu.

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 'faiz artırımı sinyali veren' Merkez Bankası ile ilgili olarak, "Merkez Bankası bu anlamda bir şey söyledi mi, yoksa yorumla mı öyle bir sonuca varıyoruz?" diye sordu. Bakan Cemil Çiçek, "Bu konularla ilgili yorum yapmak yerine net bilgiyi görmek ve net açıklamalar yapmak daha doğrudur" dedi. Çiçek dün toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
"Ekonomide hareketlenme var. Dış dünyada meydana gelen olaylar Türkiye'ye de tesir etmekte. Hükümet öncelikli hedeflerinden vazgeçmiş değil.
Bunların başında da enflasyonla mücadele geliyor.
Merkez Bankası ile ilgili bir açıklama söz konusu olacaksa Merkez Bankası'nın kendisi yapıyor. Onun adına bizim açıklama yapmamız uygun olmaz. Zaten bunlar özerk, bağımsız kuruluşlardır. Kaldı ki Merkez Bankası bu anlamda bir şey söyledi mi, yoksa yorumla mı öyle bir sonuca varıyoruz. Önümüzdeki hafta içinde zaten bu toplantılar yapılacak. Bu konularla ilgili yorum yapmak yerine net bilgiyi görmek ve net açıklamalar yapmak daha doğrudur. Yoruma dayalı değerlendirmeler bir kısım spekülasyonları da beraberinde getiriyor. Ancak ekonominin genel gidişatı sadece Merkez Bankası'nın görev alanına giren konular değil."
Hububat taban fiyatı bugün
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bugün toplanacak AKP grubunda hububat taban fiyatlarıyla ilgili açıklama yapacağını kaydeden Çiçek, "Hububat alımları ekonominin parçası. Ödenecek para piyasaya çıkacaktır" dedi.