Merkez: Kredi konuta gitti

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefi üzerinde tehdit görmüyor ama temkinli iyimserlik paralelinde orta vadede ihtiyatlı olunması gerektiği konusundaki tavrını koruyor.

ANKARA - Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon hedefi üzerinde tehdit görmüyor ama temkinli iyimserlik paralelinde orta vadede ihtiyatlı olunması gerektiği konusundaki tavrını koruyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurul toplantısı sonrasında dün kısa vadeli faizlerde yarım puan faiz indirim kararı alırken, 'Enflasyonu ve Görünüm" raporunu da yayımladı. Raporda, şu ifadelere yer verildi:
TALEPTE YAVAŞLAMA: Talep açısından mevcut veriler, başta otomobil olmak üzere, dayanıklı tüketim mallarına yönelik talepteki göreli yavaşlamanın sürdüğüne işaret etmektedir. Yurtiçi talebin daha çok yatırım malına yönelik olduğunu ve tüketim mallarına yönelik talep büyümesinin kontrollü gerçekleştiğini göstermektedir. Lüks tüketim malları olarak adlandırılan bazı kalemlerde vergi artışına gidilmiş olması bu eğilimi destekleyecektir. Yapılan tahminler, 2005'te üretim ve talep gelişmelerinin enflasyondaki düşüş sürecini tehdit edecek bir düzeyde olmayacağını göstermektedir.
TÜKETİCİ KREDİLERİ KONUTA YÖNELDİ: 2004 yılında alınan önlemler sonucu, tüketici kredilerinin artış hızı önemli ölçüde yavaşlamıştı. 2005 yılının ilk dört ayında, taşıt kredilerinin yıllık artış hızındaki yavaşlamanın sürdüğü, konut kredilerinin ise güçlü artış hızını devam ettirdiği de görülmektedir.
NEMA KREDİSİ ATEŞLEDİ: Tüketici kredilerinin alt kalemlerinden diğer krediler ise, 2005 yılı şubat ayında ücretlilerin nema alacakları karşılığı olarak, kamu bankaları tarafından açılan krediler nedeniyle yüksek oranda artmıştır. Bu kredilerin bir kısmıyla daha yüksek faizli kredi kartı borçlarının kapatılması, hane halkının mali yapısını olumlu etkilemiştir. Söz konusu gelişmelerin iç talep üzerindeki etkisi ve kredilerin seyri yakından takip edilmektedir. Merkez Bankası raporda enflasyona dair temkinli iyimser duruşunu korumakla beraber, enflasyondaki düşüş sürecinin devamı açısından orta vadede ihtiyatlı olunması gereğinin önem kazandığını da ifade etti.
Faizi yarım puan indirdi
Bu arada, Merkez Bankası, kısa vadeli faizleri yarım puan indirdi. Böylece gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 14.5'e, borç verme faizi de 18.5'e çekildi. Merkez Bankası, bir haftalık borçlanma faiz oranı ise yüzde 14.50 oldu. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde, piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkânının faiz oranları da, yüzde 17'den yüzde 16.50'ye çekildi.