'Merkez kura müdahale etmeli'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin ihracatı artırmak zorunda olduğunu belirterek, doların 1,5 YTL'nin üstünde olması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin ihracatı artırmak zorunda olduğunu belirterek, doların 1,5 YTL'nin üstünde olması gerektiğini söyledi.
Bakan Tüzmen, "Merkez Bankası nasıl döviz 1.800'lere doğru giderken bazı önlemler aldıysa, şimdi de Türkiye'nin ihracatını destekleyen önlemler almalıdır" dedi. AKP'nin ihracata dayalı kalkınma modelini uygulayacağını daha önceden açıkladığını vurgulayan Tüzmen, "Bu düşünceden yola çıkarak bütün ekonomi birimleri ihracata dayalı kalkınma modelinin gereğini hiç zaman kaybetmeden yapmalıdır. Dövizin normal değerine yaklaşmasıyla ihracatçı atağa kalkmıştı. Şimdi bu tablonun geri dönmemesi gerek" diye konuştu.
İhracatın yarısı İstanbul'dan
Öte yandan, yılın ilk altı ayında yapılan ihracatın yüzde 51.3'ünü tek başına İstanbul karşıladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, bu dönemde ihracatın yüzde 89.6'sı ise 10 ilden gerçekleştirildi. İstanbul'dan yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 artarken, İstanbul'un ihracatında en büyük sektör yüzde 24.6'lık pay ile hazır giyim ve konfeksiyon oldu. Bunu yüzde 14.2'lik payla taşıt araçları ve yüzde 13.4 ile demir-çelik ürünleri izledi.