Merkez müdahale sinyali verdi

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz önceliklerinin fiyat istikrarı ve finans piyasalarının düzgün çalışması olduğunu belirterek, likidite sıkışıklığı olması halinde buna müdahale edeceklerini söyledi.
Haber: RUHİ SANYER / Arşivi

LONDRA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz önceliklerinin fiyat istikrarı ve finans piyasalarının düzgün çalışması olduğunu belirterek, likidite sıkışıklığı olması halinde buna müdahale edeceklerini söyledi. 'Dövizde likidite sıkıntısı görüyor musunuz' sorusuna ise Yılmaz "Evet biraz öyle bir görüntü var" yanıtı verdi
Yılmaz AK Yatırım'ın Londra'da düzenlediği 'Para Politikaları ve Türkiye'de Yatırım Olanakları Konferansı' öncesinde gazetecilerle yaptığı sohbette "Finansal piyasalarda istikrar yoksa, piyasa sığsa, fiyat oluşumu düzgün değilse Merkez Bankası görevini yapmak zorundadır" dedi. Piyasada likidite sıkışıklığı görüldüğünü söyleyen Yılmaz, müdahalenin hangi yöntemle yapılacağı sorusu üzerine "Birçok yöntem var. Uygulayacağımız yöntem mümkün olduğunca piyasa dostu olacak" dedi.
Güney Afrika'dan sıçradı
Dövize müdahalenin şok yöntemiyle mi, yoksa daha yumuşak bir modelle mi yapılacağı sorusuna ise Yılmaz, "O kadar şeffaf olamayız. Ancak dövize müdahale aynı anda etkisini veriyor" şeklinde konuştu.
Yılmaz, stopajın yabancı yatırımcılara sıfırlanması ve yerli yatırımcılar için de yüzde 10'a indirilmesiyle ilgili bir soru üzerine de, "Stopajın kaldırılması iyi oldu. Şu dakika itibarıyla gelinen nokta Güney Afrika'daki cari açığın yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle, onların parası değer kaybetti. Oradan bize sıçradı" dedi.
Merkez Bankası Başkanı, bir başka soru üzerine politikalarını fiyat istikrarına odakladıklarını belirterek, "Piyasayı izliyoruz. Saniye saniye ne var, derinliği nedir, nerede başlar nerede biterin hesabını yapıyoruz" dedi. Yılmaz bir başka soru üzerine haziran ve temmuz enflasyonunun yüksek çıkacağının kesinleştiğini belirterek, "Umarım ağustosu kaybetmeyiz" dedi.
'Enflasyon üst bandı aşar'
Yılmaz, enflasyondaki durumun bugünkü veriler itibarıyla hâlâ tespit edilen hedeflere yakın olacağına işaret ederek, politikalarının bu olumsuzlukların 2007 yılına yansımaması için gerekli tedbirin alınması yönünde olduğunu vurguladı.
3 Temmuz'da enflasyon, 30 Haziran'da büyüme açıklandığında durumun daha net ortaya çıkacağına dikkat çeken Yılmaz, tahminlerini 3 ayda bir revize ettiklerini, büyük ihtimalle enflasyonun üst bandı aşacağını söyledi. Yılmaz, "Para Politikası Kurulu büyüme rakamlarını görmek için ay sonuna yakın toplanıyor. Ancak enflasyonun ay başı açıklanması nedeniyle yaşanan bir sıkıntı var. Bir ara açıklama yapmayı ya da PPK tarihini daha erken günlere almayı konuşuyoruz" diye konuştu. Bir soru üzerine Yılmaz, daha önceki krizlerde 6-7 kez piyasaların dalgalandığını belirtip, Irak Savaşı dönemini örnek gösteren Yılmaz o dönemde de kurun bugünkü seviyesine geldiğini, daha sonra da geri döndüğünü belirtti.
Londra'dan sonra 26 Haziran'da New York'ta 4 büyük yatırımcı grubu ile görüşeceklerini belirten Durmuş Yılmaz, "Önümüzdeki perşembe gününe kadar vekâlet Erdem Başçı'da. Piyasaya müdahale için fiziksel olarak benim aynı yerde bulunmama gerek yok. Gerekirse bulunduğum yerden de müdahale ederiz" diye konuştu.
IMF: Merkez'e inanıyoruz
IMF sözcüsü Masood Ahmed ise, Türkiye'nin enflasyonu hedeflerle uyumlu tutmak için gerekli adımları atacağına inandığını söyledi. Washington'da konuşan Ahmed, "Daha da öte, Merkez Bankası'nın gelişmeleri dikkatlice değerlendireceğine ve enflasyonu orta-vadeli hedeflerine uyumlu çizgide tutacağına inanıyoruz."