Merkez: Sıcak para gidemiyor

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dalgalı kur nedeniyle sıcak paranın Türkiye'de 'hapsolduğunu' söyledi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dalgalı kur nedeniyle sıcak paranın Türkiye'de 'hapsolduğunu' söyledi. Serdengeçti, sıcak paranın da, cari işlemler açığının da Türkiye için risk oluşturmadığını savundu.
Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikaları hakkında TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyelerine brifing vererek, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Edinilen bilgiye göre, yurda giren sıcak paranın, dalgalı kur nedeniyle Türkiye'den çıkışta zorlandığını belirten Serdengeçti, sıcak para çıkmak istediğinde kurun yükseldiğini, kur yükselince de zarar ettikleri için yurtiçinde kalmaya devam ettiğini ifade etti.
'Cari açıkta risk yok'
Cari işlemler açığının da sıcak para gibi risk olmaktan çıktığını savunan Serdengeçti, "Teknik açıdan büyük aşama kaydettik" dedi.
'Faizleri neden düşürmüyorsunuz' sorusunu da yanıtlayan Serdengeçti, faizleri düşürmeden önce piyasaların reaksiyon göstermesini beklediklerini, reaksiyonu gördükten sonra faizleri indirdiklerini kaydederek, "Bu daha sağlam bir düşüştür" diye konuştu.
Özelleştirme gelirlerinin borç ödenmesinde kullanılmasının faizi düşürmede katalizör etkisi yapacağını dile getiren Serdengeçti, dış piyasalarda zaman zaman yaşanan olumsuz havanın, Türkiye'ye daha az yansıdığını ifade etti. Serdengeçti bir soru üzerine Türkiye'de zaman zaman yakalanan sahte para miktarının Avrupa'nın her yerinde bulunduğunu söyledi.