Merkez sinyali verdi: Faiz oranları artırılabilir

Döviz kurundaki dalgalanmanın enflasyon hedefini etkileyeceğini dile getiren Merkez Bankası, YTL'deki değer kaybının uzun süreli olması ve reel faizlerdeki yükselişin sürmesi halinde, kısa vadede faiz oranlarını artırabileceği sinyalini verdi.

İSTANBUL - Enflasyona ilişkin kısa vadeli görünümün değiştiğini açıklayan Merkez Bankası, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların kısa vadede enflasyonu etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu açıkladı. Merkez Bankası, YTL'deki değer kaybının uzun süreli olması ve reel faizlerdeki yükselişin sürmesi halinde politika faizlerinin sıkılaşma yönünde tepki vermesinin söz konusu olduğunu belirterek faiz artırma sinyali verdi.
Para Kurulu'nun önceki gün yaptığı ve faizleri değiştirmediği toplantının değerlendirme özetleri açıklandı. Açıklamada, petrol ile altın fiyatlarının yüksek seviyesi ve döviz kurundaki son dönem gelişmelerinin, mayısta sadece altın ve akaryakıt ürünleri kanalıyla aylık enflasyona 0.4 puan artırıcı etki yapacağı öngörüldü.
Bu değerlendirmeyle mayıs için yüksek enflasyon beklediği izlenimi edinilen Merkez Bankası tıpkı nisanda olduğu gibi mayısta da, alt kalemler dikkatlice incelenmeden, sadece aylık enflasyon rakamına bakarak net yorumda bulunulmasının sağlıklı olmayacağını savundu.
Nisanda yayımlanan Enflasyon Raporu'nda, orta vadede enflasyondaki düşüş sürecinin devam edeceğinin öngörüldüğü kaydedilen açıklamada, "Global risk iştahı ve uluslararası likiditedeki seyrin öngörülmesindeki güçlük de bir risk unsuru olarak net şekilde ifade edilmişti. Nitekim, gelişmekte olan ülkelere yönelen fonların bir kısmının gelişmiş piyasalara hareket etmesiyle, söz konusu riskin gerçekleştiği görüldü" denildi.
'Dalgalanmayla görünüm değişti'
Bu gelişmelerin kısa vadeli enflasyon bekleyişlerini olumsuz etkilediği belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Yakın dönemde mali piyasalarda yaşanan dalgalanmalar sonrasında Enflasyon Raporu'nda ortaya konulan kısa vadeli görünüm değişmiştir. Zira, mali piyasalardaki dalgalanmanın üretim, talep ve maliyetler üzerinde kısa vadede doğrudan etkisi olacak. Nisanda yükselişe geçen reel kesim ve tüketici güven endekslerinin zayıflama eğilimi göstermesi şaşırtıcı olmayacak."
Sermaye malları fiyatlarının artması, faizlerin yükselmesi ve piyasalarda oynaklığın artmasının da kısa vadede yatırım eğilimini etkileyeceği belirtilen açıklamada, "Faizler ve dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat artışı, tüketim talebini azaltacak ve tüketim malları ithalatı bir ölçüde yavaşlayacaktır. Bu gelişmeler, kısa vadede enflasyon üzerinde talep yönlü baskı oluşma olasılığının azaldığına işaret ediyor" ifadesi kullanıldı.
'Gereken tepki verilir'
Merkez Bankası enflasyon hedeflerinin 2006 için yüzde 5, 2007 ve 2008 için de yüzde 4 olduğunu hatırlattı. Açıklamada, bugünkü bilgilerle 2006 sonunda enflasyonun hedefin üzerinde kalma olasılığının yüksek olmakla birlikte, orta vadeli perspektifte 2007 enflasyonunun belirlenen hedefle tutarlı olması için gereken tepkinin verileceği ifade edildi. Döviz kurunun enflasyon üzerindeki dolaylı etkilerinin üçüncü aydan itibaren hızlanma eğilimi gösterdiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Piyasalardaki dalgalanmaların geçici olması halinde dolaylı etkilerin büyük bölümünün sınırlı olacağı ifade edilebilmektedir. YTL'deki değer kaybının uzun süreli olması halinde enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerin orta vadeye yansıma olasılığı artacak ve politika faizlerinin sıkılaşması söz konusu olabilecektir."