Merkez takipte

Merkez takipte
Merkez takipte
Geçen yıl artan ÖTV oranlarına enflasyonu arttıracağı endişesi ile itiraz eden Merkez Bankası'nın gözü kulağı yine olası zamlarda.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Bütçe açığı ve olası zamlar Merkez Bankası ’nın takibinde. 2013 yılına ilişkin bütçe hazırlıklarında bütçe açığının ne olacağı kritik bir hale geldi. Açığın ne kadarının karşılanacağı, bunun için sigara ve içkiye ne kadar zam yapılacağına yönelik alternatif çalışmalar yapılıyor. Merkez Bankası da enflasyon açısından olası zamları dikkatle izliyor. Şu ana kadar Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerinde geçen yıl sigara için ertelenen kararnamade yer alan 4 puanlık artışı dikkate alıyor. 

Geçen yıl uyarmıştı  
13 Ekim’de alınan kararla sigaradan alınan ÖTV nispi oranı yüzde 63’ten 69’a çıkarıldı, aynı zamanda maktu vergi yani sabit olarak alınan vergi de arttırıldı. Ancak bu artış enflasyonu tetikleyeceği gerekçesiyle Merkez Bankası’nın tepkisini çekmişti. Bunun üzerine yüzde 69’luk oran yüzde 65’e çekilmiş, 69’a çıkarılmasına ilişkin kararın yürürlük tarihi 31 Aralık 2012’ye ötelenmişti. 6 liraya satılan sigaranın vergisi şu anda 3.9 lira, oran yüzde 69 olduğunda ÖTV 4.14 liraya çıkacak. Ayrıca içki ve sigarada güncelleme sistemi de devreye girecek. Buna göre asgari maktu vergiler ocak ve temmuzda otomatik olarak artacak, 20 adet sigara için paket başına maktu vergi alınacak. ÖTV, TÜİK’in ilan ettiği son altı aylık ÜFE’ye göre artırılacak. Merkez Bankası şu anda devreye girecek olan nispi 4 puanlık artışı dikkate alıyor. Yeni sistemle ilgili Maliye’de ayrıca bir çalışma yapılıyor. 4 puanlık artışın getirisinin 1.5-2 milyar lira civarında olması bekleniyor. Ancak yeni sistem de devreye girerse sigara üzerindeki sabit olarak alınan maktu vergiler de artacak. Bu da enflasyonu etkileyecek.

Sigaranın ağırlığı yüzde 5.6 

Tütün ürünlerinin enflasyondaki ağırlığı yüzde 5.6. Geçen yıl enflasyonu çift haneye taşıyacağı için zamlarda geri adım atılmıştı. Ancak oranın azalmasına rağmen enflasyona 0.6 puan etki yapmıştı. Ağustosta yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 8.88, ÜFE’de yüzde 4.56 oldu. Beklenti TÜFE’de yüzde 0.33, ÜFE’de ise yüzde 0.54 arttı.

bigPara.com