Merkez TL'ye göz açtırmayacak

Merkez TL'ye göz açtırmayacak
Merkez TL'ye göz açtırmayacak
Koridorun üst bandını indiren Merkez Bankası, döviz girişlerinin artması ve TL'nin değer kazanması halinde politika ve gecelik borçlanma faizinde indirim yapacağını açıkladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan idirirken, rezerv opsiyon katsayılarını arttırdı. Kurul, önümüzdeki dönemde gerektiğinde politika faizi ve koridorun alt bandını oluşturan gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirimin gündeme alınabileceğini açıkladı. PPK tarafından özellikle politika ve gecelik borçlanma faizinde yapılacak indirimle ilgili açıklamaya dikkat çeken analistler, sermaye girişlerinin hızlanması ve TL’nin değer kazanması durumunda faiz indirimlerine başlanacağını ileri sürdü. PPK toplantısı öncesinde yüzde 61,9’a gerileyen bono faizi, açıklama sonrası yüzde 6,31’e yükseldi. Dolar ise 1.8022 TL’den 1.7955 seviyesine indi.

İlk sinyal Başçı’dan
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 12 Kasım’da TL’nin aşırı değerli olma noktasına geldiğini ve bundan sonrasının politika tepkisi vermelerine neden olabileceğini belirterek, TL güçlü kalmaya devam ederse yıl sonundan önce de kısa vadeli faizlerde indirimi düşünebileceklerini kaydetmişti. Erdem Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizini yüzde 5,75’te, borçlanma faizini yüzde 5’te tutarken, borç verme faizini yüzde 9’a çekti. Merkez Bankası ayrıca finansal istikrarı desteklemek amacıyla döviz tutulabilecek zorunlu karşılıkların yüzde 40’tan sonraki dilimlerine ilişkin rezerv opsiyon katsayılarını (ROK) 0.1 puan, altın olarak tutulabilecek yükümlülüklerin bütün dilimlerine dair ROK’u ise 0.2 puan arttırdı.

TL’ye fren çekecek
Merkez Bankası’nın önceki aydan farklı olarak gerekli görülürse hem politika faizini hem de koridorun tabanını indireceğini açıkladığına dikkat çeken Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, “Bu da gösteriyor ki TL’de değer kazancı sürerse Merkez Bankası faiz indiriminde hiç duraksamayacak. Merkez Bankası’nın TL’deki değer kazancını durdurmayı istediği çok net. Beklentimiz önümüzdeki ay politika faizi ve tabanda indirim geleceği yönünde. Bu da tahvil faizinde yüzde 6 bileşik altını görmemize sebep olabilir. TL’nin ise 1.80 seviyesinin altında kalıcı olması zor” dedi.
OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin ise “Fitch’in kararının sermaye akımlarını hızlandırma, bu anlamda da finansal istikrarı zedeleme riski taşıdığından kurulu hem büyümeyi desteklemek hem de sermaye akımlarını törpülemek adına önümüzdeki dönemde de düşük faiz ortamına devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

bigPara.com