Merkez Yayın halka arzı geri çekti

Merkez Yayın Holding, 1.2 milyar dolarlık halka açılma planını belirsiz bir tarihe erteledi. Merkez Yayın Holding önceki gün Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) bir yazıyla başvurarak...

İSTANBUL - Merkez Yayın Holding, 1.2 milyar dolarlık halka açılma planını belirsiz bir tarihe erteledi. Merkez Yayın Holding önceki gün Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) bir yazıyla başvurarak halka arz başvurusunu geri çektiğini duyurdu. Merkez Yayın Holding bu yazıyla birlikte, uzun süredir gazete ve televizyonlarında yaptığı yoğun reklam kampanyasını da durdurdu.
Merkez Yayın yöneticileri önceki hafta aracı kurum yetkilileri için bir bilgilendirme toplantısı yapmış, SPK'dan gerekli izni alarak, 11-12-13 Ekim'de talep toplama yöntemiyle halka açılacaklarını duyurmuştu. Ancak geçen cuma İMKB'den SPK'ya giden yazı bu planı bozdu.
İMKB: Tahtasını açmayız
İMKB, "SPK'nın Merkez Grubu'nun halka açılmasına izin vermesi durumunda bile, işlem sırasının açılmayacağını" SPK'ya iletti. Yazının gerekçesinde atv'nin sahipliği, Sabah'ın da isim hakkı üzerinde devam eden davalar olduğuna dikkat çekildi ve şöyle denildi: "Söz konusu davalar, Merkez Yayın'ın gelirleri ve aktifi içerisinde önemli paya sahip iştiraklerinin faaliyetlerini olumsuz etkileyebilecektir. Söz konusu davaların sonuçlanması ve davalara ilişkin bilgi ve belgelerin borsamıza iletilmesinden sonra başvurunun değerlendirilmesine karar verilmiştir."