Merkez'de eski dönem kapanıyor

Merkez Bankası'nda Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasının ardından ekibi de bankadan ayrılıyor. Sedef Ayalp ve Fatih Özatay'dan sonra başkan yardımcısı Şükrü Binay da 4 Haziran itibarıyla emekliliğini istedi.

ANKARA - Merkez Bankası'nda Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasının ardından ekibi de bankadan ayrılıyor. Sedef Ayalp ve Fatih Özatay'dan sonra başkan yardımcısı Şükrü Binay da 4 Haziran itibarıyla emekliliğini istedi. Emeklilik öncesi izne ayrılacak olan Binay'ın, 23 Mart'taki Para Kurulu toplantısını engellememek için izini 24 Mart'tan itibaren kullanacağı öğrenildi.
Serdengeçti'nin beş yıllık başkanlığı döneminde çalıştığı dört başkan yardımcısından yalnız Doç. Dr. Erdem Başçı, AKP döneminde, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın önerisiyle atanmıştı. Diğer üç başkan yardımcısı daha önceki dönemlerde bu görevlere getirilmişti. Üç başkan yardımcısından Sedef Ayalp 8 Mart 2006'da emekliye ayrıldı. Fatih Özatay 4 Nisan itibarıyla emekliliğini istedi. Bugüne kadar sessiz kalan Şükrü Binay da önceki gün, 24 Mart'ta izne, 4 Haziran itibarıyla da emekliye ayrılmak için dilekçesini verdi. Binay, 23 Mart'taki Para Politikası Kurulu'nun toplantısından önce izne ayrılsaydı enflasyon ve kısa vadeli faizler ele alınamayacaktı. Bu da piyasaları tedirginliğe sürükleyebiyecekti.
Hız şimdi daha önemli
Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti'nin görev süresinin dolmasıyla birlikte Merkez'e hemen başkan ataması yapılamadı. Banka meclisi 14 Mart akşamı itibarıyla aldığı kararla, bu göreve vekâleten başkan yardımcısı Erdem Başçı'nın getirilmesini kararlaştırdı. Hükümet de Başçı'nın asalaten atama kararnamesini vekil olarak göreve başladığı önceki gün Cumhurbaşkanı Sezer'e sundu. Cumurbaşkanı kararnameyi inceleme isteği nedeniyle hemen imzalamadı. Kararname beklenirken, Binay'ın ayrılma kararı, atamanın hızla yapılmasının önemini pekiştirdi.
Çünkü, vekil başkanın önerisiyle boş olan başkan yardımcılığına da vekâleten Rifat Günay getirilmişti. Özatay, 4 Nisan'da, Binay ise 4 Haziran'da emekli olacak. Binay izinli olacağı için 27 Nisan 2006'da Para Kurulu toplantısının yapılmaması riski var. Bu nedenle atamaların hızla yapılması ve olası hukuki boşlukların hızla kapatılması gerekiyor. Banka yönetimi en az üç, Para Kurulu de en az beş üye ile toplanarak karar alabiliyor.
Bu arada, banka birimlerinde emekliliği gelen bazı yöneticilerin de emekliliklerini isteyebileceği konuşuluyor. Ancak, bu Serdengeçti'nin yeniden atanmamasına yönelik tepki değil. Merkez Bankası çalışanları, emekli oldukları zaman banka bünyesindeki vakıftan da maaş alıyorlar. Emekliye ayrılmakta geciktikçe, alacakları emekli maaşının miktarı düşüyor. Emekliliği gelmiş genel müdürlerin işte bu nedenle emekliliklerini isteyecekleri konuşuluyor.