Merkez'de 'güç' savaşı

Süreyya Serdengeçti'nin emekliye ayrılmasından sonra Merkez Bankası'nda yaşanan atama kargaşasının temelinde, bürokraside güç arayışı yatıyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Süreyya Serdengeçti'nin emekliye ayrılmasından sonra Merkez Bankası'nda yaşanan atama kargaşasının temelinde, bürokraside güç arayışı yatıyor. Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in yapılacak atamalarla Türkiye'nin en etkin ve güvenilir kurumunda söz sahibi olmaya hazırlandığı, Hazine ve DPT gibi ikincil planda kalan kurumların da Merkez Bankası yönetimine verecekleri isimlerle etkinlik kazanmayı hedeflediği konuşuluyor.
Hükümetin daha önce Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atadığı, Serdengeçti'nin emekliye ayrılmasıyla başkanvekilliğine getirdiği Erdem Başçı, Devlet Bakanı Ali Babacan'nın çocukluk arkadaşı, tıpkı kendisi gibi ODTÜ'nün parlak öğrencilerinden. Eşinin başörtüsü ile tartışma yaratan Başçı'nın, bilgi ve biriminden yana herhangi olumsuz görüş ortaya konulmuyor. Ancak, kendisinin asaleten Merkez Bankası Başkanlığına getirilmesini öngören kararname ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulan başkan yardımcılığı kararnameleri ve diğer atamaların, hükümet içinde de bürokrasiyi elde etme çabalarına işaret ediyor. Birçok yasa taslağına son şekli veren Dinçer'in Merkez Bankası atamalarında söz sahibi olmak istediği vurgulanıyor.
Hepsi Beykentli
Bankada genel müdür ve genel müdür yardımcılıklarına atamalarda yetkisi bulunan banka meclisi, Dinçer'in etkisini önemli ölçüde yerleştirdiği alan. Dinçer'in bu alandaki hâkimiyeti, banka genel kurul ile boşalan üyeliklere yaptığı atamalarla kurmaya başladı. Başbakanlık bünyesindeki Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü'ndeki görevinden müsteşar yardımcılığına atadığı Vehbi Çıtak'ın getirilmesinde rol oynamıştı. Ayrıca, banka meclisi'nde AKP döneminde görev verilen diğer iki isim ise Lokman Gündüz ve İbrahim Turhan da Dinçer'in rektör yardımcısı olarak görev yaptığı Beykent Üniversitesi'nden geliyor. Banka meclisi'nin yeni yapısıyla atamaları zorlaştırdığı ve en ufak atamayı dahi detay incelemelerden sonra yaptığı ifade edildi. Banka meclisi bu dönemde Başçı tarafından başkan yardımcılığına önerilen ve vekâleten göreve başlayan Rifat Günay'ı Ağustos 2005'te Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü görevine getirmişti. Başçı'nın kararnamesiyle birlikte Günay ve Turhan'ın başkan yardımcılıklarına getirilmelerine ilişkin kararnamelerin Sezer'in onayına sunulması, Dinçer'in bankadaki konumunu yalnız atamalarda değil, politika oluşturmada da etkinleştirme isteğinden kaynaklandığına dikkat çekildi.
Öne çıkan isimler var
Ömer Dinçer'in yanı sıra ekonomi ile ilgili diğer birimlerin de Merkez Bankası atamaları ile güç kazanma arayışına girdiklerine vurgu yapıldı. Boşalan başkan yardımcılıkları için Günay ve Turhan'ın kararnamesi Köşk'e çıkarken, 4 Nisan'da emekliye ayrılacak Fatih Özatay ve 4 Haziran'da emekliye ayrılacak Şükrü Binay'ın yerine DPT Müsteşar Yardımcısı Birol Aydemir ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş'ın isimleri öne çıkıyor.