Merkez'den beş yıl uyarısı

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin son dört yıldır kesintisiz büyüme kaydetmesine rağmen, henüz sürdürülebilir büyüme koşullarını sağlayamadığını söyledi.

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin son dört yıldır kesintisiz büyüme kaydetmesine rağmen, henüz sürdürülebilir büyüme koşullarını sağlayamadığını söyledi.
Süreyya Serdengeçti, TÜSİAD ve Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen
'Türkiye Ekonomisi İçin Sürdürülebilir Büyüme Stratejisi' konferansında yaptığı konuşmada, "Şu ana kadarki tablo, sürdürülebilir büyüme değildir" dedi.
Fiyat istikrarı şart
Serdengeçti, paradan 6 sıfır atılması ve enflasyonla mücadele gibi reformlara değinerek, "Merkez Bankası her zaman söylüyor; sakın ha rehavete kapılmayalım, süreç devam ediyor. Fiyat istikrarı hâlâ sağlanmış değil. Türkiye'deki enflasyon hâlâ yüksek gözüküyor. Enflasyonla mücadeleye devam edilmeli" şeklinde konuştu.
Serdengeçti, sürdürülebilir büyümenin önemini vurgularken de, şöyle dedi: "Sürdürülebilir büyüme konusunda şu ana kadar gördüğümüz şey, son derece etkileyici bir tablo. 'Bu acaba sürdürülebilir büyüme mi?' dediğiniz zaman, bize göre hayır. Bu sürdürülebilir büyüme değil. Sürdürülebilir büyüme literatürde şöyle tanımlanıyor; fiyat istikrarının bozulmadığı, ekonomik göstergeler ve makro dengelerin uyumlu olduğu 5 yıl ve üzeri büyüme dönemleri... Biz 4. yılı şu anda yaşıyoruz."
Serdengeçti, fiyat istikrarının sağlanması halinde eskisi gibi
inişli çıkışlı büyüme olmayacağını belirtirken, "Ancak pozitif büyüme kaç seviyesinde olacak bunun kritik önemi var. Çünkü belli bir seviyenin altında olursa bazı gelişmekte olan ülkelerden biliyoruz
o büyümenin tatmin edici olması mümkün değil" diye konuştu.
'Bilançolar şeffaf olmalı'
Geçmiş alışkanlıklar bir kenara bırakılarak kur, borsa ve faizden oluşan dar üçgenin dışına çıkarılması gerektiğini vurgulayan Serdengeçti, "Nereye gideceğiz? Darı genişleteceğiz, kısayı uzun vade yapacağız. Bunu fiyat istikrarı, sürdürülebilir büyüme ve sürdürülebilir istihdam artışı üçgenine taşıyacağız" diye konuştu.
Süreyya Serdengeçti, bankacılık sektörü reform sürecinden geçip kendini yenilerken, reel sektörün oturup beklememesi gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti: "Reel sektörün yapacağı işler var. Bunlardan en önemsi, artık reel sektörün sağlıklı ve şeffaf bilançolar oluşturmasıdır. Burada gidecek mesafe olduğunu takdir edersiniz."
Başkan Serdengeçti, sürdürülebilir büyüme için kurumsallaşma, iyi yönetişim ilkelerinin hayata geçirilmesi ve vergi reformunun çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Kayıtlı ekonominin vergi yükü ağır, kayıt dışı ekonominin ise hiç yok. Bunun mutlaka çözülmesi gerekiyor" dedi. Serdengeçti, Türkiye'de kayıt dışı ekonominin büyüklüğünün yüzde 16-50 arasında değiştiğine işaret etti.
Konferansın açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de, yüksek büyüme performansının sürdürülebilir yapıda olmasının, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde önemli olduğunu, bu nedenle Türkiye'nin sürdürülebilir yüksek büyüme performansı için gerekli stratejilerin ortaya konulmasının hayati önem taşıdığını vurguladı.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı ise, demokrasi alanındaki atılımın ekonomiye de taşınmasını istedi. 'Sabancı Türkiye'nin, önümüzdeki 10 yılda refah düzeyini ve yaşam kalitesini artırması gerektiğini söyledi.
Sürdürülebilir büyümede dört şart
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, sürdürülebilir büyüme için dört faktörün sağlanması gerektiğini vurgulayıp şöyle sıraladı: l Fiyat istikrarının sağlanması, l Ekonomik göstergeler ve makroekonomik dengelerin cari açık gibi konularda uyumlu hale getirilmesi, l Büyümenin 5 yıl veya daha fazla kesintisiz sağlanması, l Potansiyel büyüme seviyesine yakın olması.