Merkez'den cesur karar

Olağanüstü toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, tüm tahminlerin üstünde bir kararla, kısa vadeli faizi 1.75 puan artırarak yüzde 15'e çıkardı. Piyasa aktörleri en fazla 1 puanlık artış bekliyordu. 1.56 civarında seyreden dolar, oranın açıklanmasının hemen ardından 1.51'lere düştü.


Büyütmek için tıklayınız

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faiz oranlarında (politika faizleri) 1.75 puanla 'şok' bir artırıma gitti. Tahminlerin çok üzerinde yapılan faiz artırımıyla gecelik borçlanma oranı yüzde 13.25'ten 15'e, borç verme faiz oranı da yüzde 16.25'ten 18'e çıkarıldı. Gecelik borçlanma faizi geçen yıl nisanda yüzde 15 seviyesindeydi.
Merkez Bankası, beş yıldır hiç faiz artırmayıp 26 kez de indirimde bulunmuştu. İttifakla alınan artırım kararına; Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, başkan yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez ve Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyeleri Güven Sak ve dün göreve atanan İbrahim Turhan onay verdi.
Enflasyonda hedef patika aşıldı
Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada nisan ve mayıs aylarındaki enflasyon gerçekleşmelerinin ardından yıllık enflasyonun, hedefle uyumlu patikanın belirgin olarak üzerine çıktığı belirtildi. Bunun yanında, yakın zamanda mali piyasalardaki dalgalanmaların ardından oluşan döviz kuru hareketlerinin doğrudan etkileriyle, gelecek aylarda yıllık enflasyon rakamlarının geçici olarak bir miktar daha yükselmesinin söz konusu olabileceği belirtilen açıklamada, "Para Politikası Kurulu, söz konusu kısa vadeli gelişmelerin orta vadeli bekleyişler ve fiyatlama davranışları üzerinde kalıcı etkiler oluşturmasını önlemek ve orta vadede enflasyon eğiliminin hedeflerle uyumlu kalmasını sağlamak amacıyla faiz oranları artırılmıştır" denildi.
Yukarı yönlü olma olasılığı azaldı
Açıklamada, kısa vadede politika faizlerinin yukarı yönlü olma olasılığının bir önceki döneme göre azaldığı belirtilirken şöyle denildi: "Enflasyonun 2007'nin sonlarına doğru hedefe yakınsayacağı bir perspektif gözetiyoruz. Orta vadede, enflasyonda öngörülen düşüşle beraber politika faizlerinin de düşüş yönünde olacağı bir görünüm esas alınmaktadır."
Özilhan: Piyasalara güven verir
Bu arada 1.75'lik artışı doğru bir karar olarak yorumlayan eski TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan şöyle dedi: "Bir bir yapacağına, 1.75 yaptı. Haziran enflasyonunun da etkisini azaltabilir. Bu, piyasaların Merkez Bankası'na olan güvenini de pekiştirir."