Merkez'den çifte soğutma harekâtı

Merkez'den çifte soğutma harekâtı
Merkez'den çifte soğutma harekâtı
Sıcak paraya davetiye anlamına gelen politika faizinde artışı gelecek yılın sonuna öteleyen Merkez Bankası bunun yerine, diğer araçlar arasında sayılan karşılıkların artırılması ve borçlanma faizinin düşürülmesi gibi önlemlere yüklenmeye başladı.
Haber: OSMAN ŞENKUL / Arşivi

Merkez art arda iki önemli adım ile, hem ekonomide başlayan ısınmayı soğutmaya başladı hem de, ABD Merkez Bankası ’nın (FED) ikinci gevşeme politikasıyla (QE2) piyasalara vereceği yüz milyarlarca doların yaratacağı olumsuz etkiler için önlem almış oldu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), dün akşam açıkladığı kararlar ile, borçlanma faizinde 4.0 puanlık büyük bir indirime giderek bankaları fonlamayı büyük ölçüde kısmanın adımını atmış oldu. Böylece, bankalar Merkez Bankası’na verdikleri paradan alacakları faiz iyice düşerken, ihtiyaç duydukları parayı Merkez’den almak isterlerse yüksek faiz ödemek zorunda kalacaklar. 

2.1 milyar TL kasaya girecek
Merkez Bankası ayrıca, bankaların topladıkları lira mevduatından kestiği karşılık oranlarını da yarım puan artırarak yüzde 6’ya çıkardı. Bu önlem de, topladıkları mevduatın yüzde 86 gibi çok büyük bölümünü kredi olarak kullandıran bankalardan 2.1 milyar lira daha kendi kasasına koymak anlamını taşıyor. Merkez bu yolla, başta tüketiciler olmak üzere piyasaya kredi yağdırarak talep patlaması yaratan bankalara ikinci bir önlemi içeriyor. Çünkü, Merkez Bankası da Devlet Bakanı Ali Babacan gibi, kedilerdeki hızlı artış ile patlayan talebin ekonomiyi hızlı ısıttığı görüşünde.

Merkez Bankası’nın karşılıkları bir ay arayla ikinci kez 50 baz puan artırmasının bir nedeni de, önceki artışın hiç etkili olmaması olarak gösteriliyor. Finansbank Başekonomisti İnan Demir, “Önceki artış kredilerde bir frenleme yapmadığı gibi, bu süre içinde tüketici kredilerinde bir ivmelenme yaşandı; o nedenle gelişmelere göre Merkez’in dühü agresif olacağını düşünüyoruz” dedi. 

Merkez'in sert önlemleri ses getirdi
Merkez Bankası’nın bu adımları elbette öncelikle bankaları kızdırdı. Kriz döneminde bile yüksek faizler nedeniyle kâr patlaması yaşayan bankalar, “büyümemizi engellemeyin” çıkışı yaptılar. Ancak, Merkez Bankası, kriz öncesi 120 milyar dolar kadar olan bankaların toplam piyasa değeri ekim sonu itibarıyla 140 milyar dolara dayandığını bildiği için, önlemlerini almakta tereddüt etmedi. Hatta, Merkez Bankası Başkanı Durmuş yılmaz, bu önlemleri almaya devam edeceklerini çok net bir şekilde bugün de ilan etti.

Merkez Bankası’nın bu sert önlemleri dünyada da yankı buldu. ABD’de yayınlanan The Wall Street Journal Gazetesi, Merkez’in önlemlerini, “Türkiye’nin Merkez Bankası sıcak paraya karşı önemli kararlar” aldı diye yorumladı. Gazete, Merkez’in önlemlerinin, hem sıcak parayı önleyeceğini, hem de ekonomiyi ısıtan kredilere bir set çekeceğini yazdı.

bigPara.com