Merkez'den 'Durum kontrolümde' mesajı

Merkez'den 'Durum kontrolümde' mesajı
Merkez'den 'Durum kontrolümde' mesajı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

Kritik Para Kurulu öncesinde ekonomist-lerle bir araya gelen Merkez Bankası, koridorun üst bandında indirim ve sıkı duruşa devam sinyali verdi.

Merkez Bankası Yönetimi, piyasaların faiz koridorunun üst bandında indirim yapılmasını beklediği bu ayki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde Ankara ’da ekonomistlerle bir araya geldi. Ekonomistlere ‘sıkı para politikasına devam edildiği’ mesajını veren Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandında da 50 baz puanlık indirim olacağının işaretini verdi. Merkez Bankası’nın politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75, borçlanma faiz oranı yüzde 5, faiz koridorunun üst bandı olan borç verme faiz oranı ise yüzde 11,5 seviyesinde bulunuyor.

Para bolluğu sürecek 
Dünkü toplantıya katılan bir bankanın ekonomisti, Merkez Bankası’nın üçüncü çeyrekte ekonomide bir yavaşlama gördüğü ama herhangi bir kaygısı bulunmadığının gözlendiğine işaret ederek “Merkez Bankası, şu anda politikalarını değiştirecek bir durumun olmadığı inancında. Ayrıca, Merkez Bankası yönetimi yurtdışında likidite bolluğunun da devam edeceğini öngörüyor” izlenimi edindiğini söyledi. Toplantıya katılan bir diğer ekonomist ise, faizdeki indirimin ‘sinyal’ niteliğinde olacağını belirtti. Merkez Bankası’nın toplantıda ekonomistlere ayrıca, enflasyon görünümünde öngörülenin dışında bir değişiklik olmadığı mesajını verdiği bildirildi.

Piyasalar bekleyişte
Yarınki Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde piyasalarda tedirgin bekleyiş devam ediyor. ECB Başkanı Mario Draghi’nin, bankanın kısa vadeli tahvil alımı gerçekleştirebileceğinin sinyalini vermesi, İtalya ve İspanya’nın 2 yıllık tahvil faizlerinde sert düşüşlere neden olmasına rağmen, tahvil piyasasındaki iyimserlik Avrupa borsalarına aynı ölçüde yansımadı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Avrupa Birliği’nin kredi notunun görünümünü negatife çevirmesi risk iştahını sınırladı. ECB’nin açıklaması beklenen plana göre, banka Avrupa kurtarma fonlarıyla birlikte İtalya ve İspanya’nın borçlanma maliyetleri üzerindeki baskının hafiflemesi amacıyla tahvil alımı gerçekleştirecek. Ancak bunun için bu ülkelerin sıkı reform programları uygulamayı kabul etmesi gerekiyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com