Merkez'den enflasyon için ramazan uyarısı

Merkez Bankası, ağustosta gerileyen fiyatların eylül ayında yeniden aylık bazda artmasının beklendiğini açıkladı. Merkez, ramazanın başlamasıyla birlikte gıda fiyatlarında artış olacağını, ilaç fiyatlarında ise yüzde 5 artış beklediğini vurguladı.

ANKARA - Merkez Bankası, ağustosta gerileyen fiyatların eylül ayında yeniden aylık bazda artmasının beklendiğini açıkladı. Merkez, ramazanın başlamasıyla birlikte gıda fiyatlarında artış olacağını, ilaç fiyatlarında ise yüzde 5 artış beklediğini vurguladı.
Merkez Bankası ağustos ayı fiyat gelişmeleri ve eylül ayı beklentileri değerlendirmesinde, ağustos ayında yıllık enflasyonun yüzde 10.26 olarak gerçekleşerek önceki raporlarındaki öngörüleriyle tutarlı bir seyir izlediği vurgulandı. Aylık tüketici fiyatlarındaki gerilemede mevsimlik ürünlerin etkili olduğu belirtilerek şöyle denildi:
"YTL'de gözlenen değerlenmenin etkisiyle ağustosta akaryakıt, altın ve teknoloji yoğun ithal ürünlerde fiyat gerilemeleri gözlenmesine karşılık, döviz kurunun fiyatlar üzerindeki olumsuz gecikmeli etkilerinin birçok üründe yavaşlayarak da olsa devam ettiği görülüyor. Önümüzdeki kısa dönemde ramazan ve diğer mevsimsel unsurların etkisiyle enflasyonda geçici dalgalanmalar görülebilecektir."
Değerlendirmede 'Yaklaşan gelişmeler' başlığıyla eylül ayı fiyat beklentisi şöyle dile getirildi:
"Eylül ayıyla birlikte işlenmemiş gıda fiyatlarının artacağı bir döneme giriliyor. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte gıda fiyatlarının genelinde artış bekleniyor. Akaryakıt ürünlerinde gözlenen indirimler eylül ayında da sürebilir. Paket tur fiyatlarının yılın kalan döneminde gerileme eğilimine girmesi bekleniyor. İlaçta yaklaşık yüzde 5 oranında artış bekleniyor. Yeni üniversite harçları eğitim grubu fiyatlarını aylık bazda artıracaktır."
Hazır giyimde indirimin, bir önceki yıla göre daha yüksek olduğu belirtilerek, bu grubun yıllık enflasyon oranının ağustos ayıyla birlikte yüzde -1.37 olarak gerçekleştiğine dikkat çekildi.
Kira iyi, konut gideri arttı
Konut grubunda yıllık enflasyonun yüzde 14.53 ile ağustos ayında da yükselmeye devam ettiği, bu gelişmede su, gaz ve katı yakıtlardaki artışların etkili olmaya devam ettiği, kirada ise ağustos ayında bir önceki yılın aynı döneminin altında gerçekleştiğinin olumlu bir gelişme olarak vurgulandı. Önümüzdeki dönemde hizmet grubundaki fiyat artış hızının gerilemeye devam edeceği tahmin edildi.
Akaryakıt eylüle sarktı
Otomobildeki fiyat artışının ağustosta yüzde 0.42'le sınırlı kaldığı, haziran ve temmuz aylarında toplam yüzde 9.44 oranında artan akaryakıt fiyatlarının, ağustosta uluslararası petrol fiyatları ve dövizdeki gerilemenin etkisiyle yüzde 2.39 oranında gerilediğine dikkat çekildi. Ancak ayın son günlerinde gerçekleşen indirimlerin ağustos endekse tam olarak yansımadığı, indirimlerin tüketici fiyatları üzerindeki olumlu etkilerinin eylülde de gözleneceği beklentisi dile getirildi.
Bankacılık sektörü aracılık ücretlerinin son üç ayda yüzde 8.5'lik artış göstermesi dikkat çeken bir diğer gelişme olarak vurgulandı.