Merkez'den Erdoğan'a bağımsızlık çıkışı

İlk 'müdahale'
Serdengeçti'nin yerine Merkez Bankası Başkanı olan Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın ilk 'müdahale'sine anında yanıt verdi. Erdoğan, "Piyasalara müdahalede aceleci değiliz. Bunu ne Merkez Bankası düşünür ne hükümetin böyle bir tavrı var" dedi.
Tek cümleyle yanıt
Banka yönetimi, Erdoğan'a tek cümlelik net bir açıklamayla yanıt verdi: "Bilindiği gibi kur rejimi hükümetle birlikte belirlenmekte, ancak bu rejim altında kur politikasının uygulanması doğrudan bankamızın yetki ve sorumluluğu altında bulunmaktadır."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan bazılarının mutlu olduğunu belirtti. Hükümetin dalgalı kur uygulaması yaptığını söyleyen Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:
"Piyasalara müdahalede aceleci değiliz. Böyle bir şeyi ne Merkez Bankamız düşünür, ne hükümetin buna yönelik endişeleri var. Ve böyle yürüdüğümüz içindir ki, istikrar var, güven var ve bundan sonra da bu güven, istikrar ortamı aynı şekilde devam edecektir. " dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın piyasalar tarafından Merkez Bankası'nın bağımsızlığını zedeleyici nitelikte görülen konuşmasına yaklaşık iki saat sonra Merkez Bankası'ndan tek cümlelik 'kısa ve net' yanıt geldi. Kur politikasının Merkez Bankası'nın yetki ve sorumluluğu altında bulunduğunu vurgulayan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Bilindiği gibi kur rejimi hükümetle birlikte belirlenmekte ancak bu rejim altında kur politikasının uygulanması doğrudan bankamız yetki ve sorumluluğu altında bulunmaktadır."
Merkez Bankası'nın açıklaması AKP hükümeti tarafından atanan başkan Durmuş Yılmaz'ın da yeni dönemde kurumun bağımsızlığı konusunda eski başkan Süreyya Serdengeçti gibi hassas davranacağını gösterdi. Açıklama, Serdengeçti'nin mart ayında görevden ayrılmasından sonra hükümetle Merkez Bankası arasındaki ilk söz düellosu oldu.
Para Kurulu toplanıyor
Bu arada piyasalar, Başbakan Erdoğan'ın açıklamasının Merkez Bankası'nın bugün yapacağı 'kritik' Para Politikası Kurulu toplantısından bir gün öncesine denk geldiğine işaret ediyor. Toplantıda alınacak faizle ilgili karar saat 17.00 ile 19.00 arasında Merkez Bankası tarafından basın duyurusuyla açıklanacak. Piyasalar genelde faizlerde indirim beklemezken, faiz artırımı da piyasalardaki son dalgalanmalar nedeniyle ihtimaller arasında gösteriliyor.'Erken seçim derdimiz yok bunun zamanı bellidir'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grup toplantısında ekonomideki son dalgalanmaları değerlendirirken özetle şu noktaların altını çizdi:

Anayasa tayin etmiş
AKP iktidarı olarak, bizden erken seçim kararı bekleyenler boşuna heveslenmesinler. Türkiye'nin erken seçim derdi yoktur. Bu ülkede erken seçim talebinde bulunanlar, geçmiş alışkanlıklarının yeniden tezahürünü istiyorlar. Biz, o alışkanlıkların aktörü değiliz, hiçbir zaman da o alışkanlıkların aktörü olmadık. Biz hükümet olarak istikrar ve güven istiyoruz. Onun için de Anayasa'nın tayin ettiği seçim zamanı bellidir ve bu, Anayasa ile teminat altına alınmıştır. 'Daha önce bu yapıldı, erkene alındı' diyorlar. Başkaları öyle yaptı diye, onların başarısızlıkları, beceriksizlikleri bize örnek olamaz.

Böyle ezber bozmayız
'Zaman zaman ezber bozmak gerekmez mi, bazılarının niyetlerini geri çevirmek olmaz mı?' deniyor. Biz o noktada böyle bir ezber bozma yanlışına düşmeyiz. Ezber bozmanın nerede, nasıl olması, hangi konuda olması gerektiğini de gayet iyi biliriz. Türkiye'de seçim beş yılda bir yapılır. Şu anda da iktidarımızın bu konuda herhangi bir sıkıntısı yoktur.

CHP'ye eleştiri
Bu noktada samimi olanlar, parlamentonun çalışmalarına, komisyonlardaki çalışmalara katkıda bulunsunlar. Komisyonlardaki çalışmaları engellemek için, oralarda roman, hikâye okuma gayreti içine girmesinler. Ne gibi katkıları olacak, onu söylesinler. Ama bir taraftan engelleyeceksin, öbür taraftan da övüneceksin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derim. Ekonomiye saldırır, istikrarı bozarsanız ya da istikrara saldırır, ekonomiyi bozarsanız. Herhalde tüm bunların faturasını millet ödetir.

Türkiye kaybeder
İstikrara ve güven ortamına bir zarar gelmesi , ekonominin 'Allah vermesin' kötüye gitmesi durumunda bundan kaybedecek olan hükümet değil, topyekûn Türkiye'nin kendisidir. Hiç kimse, şu istikrara bir dokunayım da acaba buradan biraz oy kazanabilir miyim hesabı yapmasın, hiç kimse karamsarlık pompalayıp rant elde etmeye çalışmasın. Ekonomide en önemli unsurlardan birisi gelecekle ilgili beklentilerin iyi olmasıdır.

Dünya dalgalanıyor
Faizlerde, döviz kurlarında, borsada inişler çıkışlar yaşandı. Bunlar işleyen, dinamik bir piyasa ekonomisinde doğal hareketlerdir. Bunlardan kaçılamaz. Ekonomide yaşanan hareketliliğin benzeri tüm dünyada da yaşanmaktadır. 10 Mayıs'ta ABD Merkez Bankası yeni faiz oranlarını açıkladıktan sonra bunlar oldu.
İMKB yüzde 14.6 oranında değer kaybetmişken, Rusya'da bu oran 19.11, Macaristan'da 13.8, Brezilya'da 13.5, Çek Cumhuriyeti'nde 10.30, Meksika'da 12.38, Polonya'da 8.90 olmuştur. New York, Hong Kong, Frankfurt ve Tokyo borsaları da değer kaybetti. Sermaye piyasalarındaki bu hareketlilik Türkiye'ye has bir hareketlilik değildir. Tüm gelişmekte olan hatta gelişmiş ülkelerde de Türkiye'dekinden az ya da çok aynı hareketliliği ya da dalgalanmayı görüyoruz. Bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve gerektiğinde de gereken önlemleri alıyoruz.

Seçim ekonomisine hayır
Türkiye ekonomisi artık dünya ülkelerinden ayrı bir şekilde yaşayamaz; ekonomide nerede bir şey oluyorsa bunun etkisi hemen Türkiye'de görülecektir. Kimse rehavet, gevşeme ve popülizm beklemesin; hele seçim ekonomisini hiç kimse aklından bile geçirmesin. zorlukla, mücadeleyle, sabırla geldiğimiz bu noktadan geriye gidişi, kazanımlardan geri dönüşü aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Sıkı bütçe uygulamalarımız, disiplinli para politikalarımız aynen devam edecektir.

Bazı ülkelere gidiyoruz
Türkiye'nin dünya ekonomileriyle iç içe olması için bazı ülkelere gidiyoruz. Hanelerinde oturup yorum yapanlar bizim bu heyecanımızı, bu aşkımızı paylaşamazlar. Bu farklı bir şey.

Serdengeçti 'ders' verecek
Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulacak bir ensitünün başkanı olacağı ve yine TOBB'a ait Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde (ETÜ) ders vereceği öğrenildi. Serdengeçti ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bugün ETÜ Senato Salonu'nda konuyla ilgili açıklamalarda bulunacak. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyesi Güven Sak da TOBB bünyesindeki TEPAV'ın (Türkiye Ekonomik Politikaları Araştırma Vakfı) başkanlığını yapıyor.