Merkez'den faiz indirimi

Merkez Bankası, kısa vadeli faizini 0.25 puan indirimle yüzde 14'ten yüzde 13.75'e çekerken, 2006 için yüzde 5 hedeflenen enflasyonda üç riske dikkat çekti: Petrol fiyatı, yabancı sermayeyi ürkütecek gelişmeler ve hizmet fiyatlarındaki katılık.

ANKARA - Merkez Bankası, kısa vadeli faizini 0.25 puan indirimle yüzde 14'ten yüzde 13.75'e çekerken, 2006 için yüzde 5 hedeflenen enflasyonda üç riske dikkat çekti: Petrol fiyatı, yabancı sermayeyi ürkütecek gelişmeler ve hizmet fiyatlarındaki katılık. Risklerin panzehiri ise yüksek verimlilik ve yapısal reformların sürdürülmesi olarak vurgulandı.
Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu önceki günkü toplantıdan sonra faiz indirme kararını dün uygulamaya koydu. Başkan Süreyya Serdengeçti imzalı 'Enflasyon ve Görünüm' raporunu da açıklayan Merkez Bankası ekim enflasyonunda 'Ramazanın etkenler arasında olduğu, tarımın yılın ilk 10 ayında gerileyen fiyatlarla ÜFE'ye katkı sağladığı, ancak sektördeki fiyat artışının yılın kalanında sürmesinin beklendiği belirttildi. Petrol fiyatındaki olumsuz katkının azalmasıyla enflasyonun hedefin altına indiğine dikkat çekildi.
Petrolün etkisi 1.5 puan
Değerlendirmede, bir yılda petrol fiyat artışlarının enflasyon üzerindeki birinci etkisinin 1.5 puan olduğu tahminine yer verilirken, petrolün etkisiyle ulaştırma ve konuttaki yüksek fiyat artışlarının 2006 hedefine ulaşılabilmesi açısından risk olmaya devam ettiği ifade edildi. Bugünkü talep koşulları enflasyona baskı yaratmamakla beraber, talebin enflasyondaki düşüşe katkısının zayıfladığına dikkat çekildi.
Enflasyon için gösterilen üç temel riskten ilkinin petrol fiyatları olduğunu vurgulayan banka, ikinci riskin uluslararası likidite koşullarındaki 'olası dalgalanmalar' olduğunu belirterek şu görüşe yer verdi: "Son yıllarda gelişmiş ülkelerde uzun vadeli faizin düşük olması, global fonların Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere yönelmesine yol açtı. Bu eğilimlerin tersine dönmesi durumunda mali piyasalarda dalgalanmalar olabilir."
Değerlendirmede, son dört yılda kararlı politikalarla sağlanan güven sayesinde olumsuz etkilerin geçici kaldığına vurgu yapılarak "Vergi ve sosyal güvenlik reformu gibi bütçe esnekliğini artıracak düzenlemelerin kesintiye uğramaması kritik önem taşıyor" denildi.
Üçüncü risk, hizmet fiyat enflasyonundaki katılık olarak gösterilerek şu ifadeye yer verildi:
"Enflasyon hedefine ulaşılabilmesi için, 2006'da mal grubu fiyat artışı yüzde 3-3.5'te kalmalı. Bu petroldeki artışın yavaşlaması, global likiditedeki eğilimin ve iç talebin kontrole alınmasıyla sağlanır." Bu arada, dünden itibaren, gecelik borçlanma faizi yüzde 14'ten yüzde 13.75'e düşürülürken, gecelik borç verme faizi de yüzde 18'den yüzde 17.75'e indirildi. Banka hızlı kredi genişlemesini takibi gereken gelişme olarak değerlendirdi.