Merkez'den faiz indirimine 'ara' sinyali

Merkez'den faiz indirimine 'ara' sinyali
Merkez'den faiz indirimine 'ara' sinyali

Durmuş Yılmaz başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu?nda global ekonomilerde en kötü dönemin geride kaldığı vurgulandı. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

Merkez Bankası, ekonomide toparlanma işaretleri belirginleşirse faiz indiriminde bir yavaşlama veya ara vermenin gündeme gelebileceğini açıkladı

ANKARA - Merkez Bankası, iktisadi faaliyete dair toparlanma işaretlerinin belirginleşmesi halinde faiz indirimlerinde bir yavaşlamanın veya indirimlere ara vermenin gündeme alınabileceğini açıkladı.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Başkanlığı’nda toplanan Para Politikası Kurulu’nun özeti açıklandı. Açıklamada, enflasyondaki gerilemenin tüm alt kalemlere yayıldığı, özellikle hizmet kalemindeki yavaşlamanın belirginleştiğine dikkat çekilerek, temel enflasyon göstergelerindeki görünümün enflasyonun ana eğiliminin tarihsel olarak düşük seviyelerde olduğuna işaret ettiği belirtildi. Banka kısa vadede enerji grubu yıllık enflasyonundaki azalışların sürmesinin öngörüldüğünü, petrol fiyatlarındaki yükselişin enerji fiyatlarındaki düşüşü sınırlandırdığını vurguladı. 

Vergi, enflasyonu yükseltecek
16 Haziran’da yapılan düzenleme ile belirli ürün gruplarına uygulanan vergi oranlarındaki indirimlerin kaldırıldığı, bazı ürün gruplarında da vergi indirimlerin kısmen geri alındığı anımsatılan açıklamada, “Bu gelişmeler haziran ayı enflasyonunu ne ölçüde artıracağına bağlı olacak. İç talebin zayıf seyri nedeniyle hizmet grubu yıllık enflasyonundaki kademeli düşüşün önümüzdeki dönemde süreceği tahmin ediliyor” denildi.
Haziran ayında baz etkisi ve vergi oranlarındaki ayarlamalar nedeniyle yıllık enflasyonda yükseliş gözleneceği vurgulanan açıklamada, ancak bu yükselişin kalıcı olmayacağını belirtti.
Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyette kısmi toparlanmaya işaret ettiğinin altı çizilen açıklamada, üretimdeki artışların önemli bir bölümünün alınan mali tedbirlerin geçici etkisini yansıttığı kaydedildi. Açıklamada, “Ancak tüketim talebinde kalıcı bir canlanma olması gerekiyor. Oysa ki henüz belirgin bir canlanma gözlenmiyor. Kurul, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı öngörüsüne paralel işsizlik oranlarındaki olumsuz seyrin birim işgücü maliyetlerini ve yurt içi talebi uzunca bir süre sınırlamaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.”
Küresel ekonomideki olumsuzlukların giderilmesinin uzun zaman alabileceğini belirtilen açıklamada, “Her ne kadar açıklanan veriler en kötünün geride kaldığına işaret etse de kredi piyasalarındaki sorunların sürmesi ve işsizlik oranlarındaki artışın devam etmesi toparlanma sürecinin yavaş ve kademeli olacağına işaret etmektedir” denildi.
Kasım 2008 döneminden bu yana yapılan birikimli faiz indirimlerini göz önüne alarak Kurul’un bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Vergi gelirleri düşüyor
İktisadi faaliyete dair toparlanma işaretlerinin belirginleşmesi halinde faiz indirimlerinde yavaşlama veya indirimlere ara vermenin gündeme alınabileceğinin altı çizilen açıklamada şöyle denildi:
“İktisadi faaliyetteki daralma vergi gelirlerini olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra, küresel krizin yurt içi iktisadi faaliyet üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla uygulanan dengeleyici mali tedbirler kamu harcamalarında hızlı artışlara neden olmuştur. Tüm bu gelişmeler sonucu bütçe açığındaki genişleme eğilimi sürmekte. Kamunun artan finansman ihtiyacı, para politikası kararlarının ve son dönem uygulanan mali tedbirlerin iktisadi faaliyet üzerindeki olumlu etkilerini zayıflatma potansiyeli taşımakta.” (Radikal)