Merkez'den hem gaz hem fren

Merkez'den hem gaz hem fren
Merkez'den hem gaz hem fren

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçen hafta Antalya da yaptığı konuşmada politika faizinde ölçülü indirimin mesajını vermişti.

16 ay sonra ilk kez politika faizini indiren Merkez Bankası, buna karşılık faiz koridorunu sabit tutup dövizde zorunlu karşılıkları arttırdı.

Finansal istikrarı desteklemek amacıyla politika faizinde 16 ay sonra indirime giden Merkez Bankası, beklentilerin aksine faiz koridorunu sabit tutarken, döviz yükümlülükleri için tutulan zorunlu karşılıkları arttırarak piyasaları şaşırttı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), dünkü toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını, beklentiler doğrultusunda yüzde 5,75’ten 5,50’ye çekti. Yüzde 5 olan borçlanma ile yüzde 9 olan borç verme faiz oranını piyasa beklentilerinin aksine sabit tutan PPK, döviz yükümlülük için tutulan zorunlu karşılıkları bazı vadelerde arttırarak piyasadan 850 milyon dolar likidite çekecek. PPK ayrıca, TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilen bütün dilimlerine ilişkin rezerv opsiyon katsayılarını 0.1 puan arttırarak Merkez Bankası’nın altın rezervlerinde 850 milyon dolar değerinde 15 ton artış olmasını sağladı.

Büyümeyi destekleyici değil
Merkez Bankası’nın politika faizini indirerek genişletici, zorunlu karşılıkları arttırarak ise daraltıcı bir politika uyguladığının altını çizen Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, “Merkez Bankası 6 aydır büyüme yanlısı kararlar alıyordu ve bunun sonuna geldi. Politika faizinin indirileceği sinyalini vermiyor. Faiz koridorunun alt ve üst bandında oynayacak. Alınan kararlar büyümeyi destekleyici değil” dedi.

Faiz indirimi bitti
PPK sonrasında yapılan açıklamada, risk iştahındaki iyileşmenin etkisiyle son dönemde güven endekslerinde ve kredi büyümesinde kayda değer bir artış gözlendiğinin altı çizilerek, önümüzdeki dönemde iç talebin büyümeye daha fazla katkı yapacağının öngörüldüğü kaydedildi. Kurul ayrıca, sermaye girişlerinin hızlandığının altını çizerek, finansal istikrarı dengelemek amacıyla, bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağını bildirdi. Kurul, politika faizini indirirken, zorunlu karşılıklara ilişkin ölçülü adım atılmasını bu gerekçeye bağlayarak, “önümüzdeki dönemde gerek görülmesi halinde faiz koridorunda ölçülü bir ayarlama yapılabilir” açıklamasında bulundu. Merkez Bankası’nın, iç talebin büyümeye daha fazla katkı yapacağını öngördüğüne işaret eden bankacılar, bu nedenle de politika faizinde indirimlere ara verileceğini söyledi.

TL’ye karşılıkla fren
Merkez Bankası’nın koridorun alt bandında bir indirimi önümüzdeki döneme bıraktığını belirten bankacılar, Merkez’in TL’nin değer kazanmasını engellemeye yönelik olarak zorunlu karşılıkları kullanmayı tercih ettiği görüşünde. Önümüzdeki ayki toplantıya kadar borçlanma faizinin 50 baz puan düşürülmesinin baz senaryo gibi göründüğünü belirten EFG İstanbul Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, “Finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranları düşük tutulacak, diğer yandan makro ihtiyati tedbirler sürecek” dedi.

Merkezin şifreleri

Merkez Bankası iç talebin büyümeye daha fazla katkı yapacağını öngörüp faiz indirimlerine ara vereceğinin sinyalini verdi.

Politika faizinin indirilmesi, tahvil piyasasında bir yıla kadar olan vadeleri olumlu etkileyebilir.

Borçlanma faizini indirmeme si, sıcak para girişini teşvik edecek.
Yurtiçinde döviz likiditesi çekilecek.


Çağlayan ‘Arif olan anlar’ dedi ama...

Her Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde, Merkez Bankası’nın faiz indirmesi gerektiğine işaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dün de toplantı öncesi mesajını verdi. Çağlayan, ekonominin önünün açılması, ekonominin büyüme kalitesinin artması noktasında Merkez Bankası’nın yapması gereken görevleri yapacağını düşündüğünü belirterek, “Onun için bu konuda ilk defa, bugün toplantının yapıldığı ve önemli bir karar alacağı beklentisinin herkeste hâkim olduğu bir ortamda ben herhangi bir şey söylemeyeyim. Arif olan anlar” dedi.

bigPara.com