Merkez'den hükümete mektup

Haziran sonu itibarıyla yıllık enflasyonun TÜFE'de yüzde 8.5'in üzerinde gerçekleşmesi Türkiye'de bir ilki de beraberinde getiriyor.

İSTANBUL - Haziran sonu itibarıyla yıllık enflasyonun TÜFE'de yüzde 8.5'in üzerinde gerçekleşmesi Türkiye'de bir ilki de beraberinde getiriyor.
Yılbaşında enflasyon hedeflemesine geçen Merkez Bankası, kuruluş yasasının 42. maddesine göre enflasyon konusunda neden hedefe ulaşamadığını hükümete yazacağı bir mektupta anlatacak. Mektupta aynı zamanda hedefe ulaşmak için alınması gereken önlemler de sıralanacak. Merkez Bankası mektubunun bir kopyası da IMF'ye gönderilecek.
IMF ile tartışılacak
Önümüzdeki aylarda IMF ile hükümet arasında yapılacak gözden geçirme görüşmelerinde mektup da tartışılacak. Bu durumda enflasyonu hedefe yaklaştırmak için yeni ekonomik önlemler de gündeme gelebilecek. 'Neden başarısız olduk?' mektubu kamuoyuna da açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da geçtiğimiz haftalarda hem yurtiçinde, hem de yurtdışında yaptığı konuşmalarda 'hesap verebilirlik' ilkesi gereğince haziran ayı enflasyonunun belli olmasından sonra hükümete yıllık hedefin tutmama nedenlerini anlatan bir mektup göndereceklerini söylemişti.