Merkez'den piyasaya 2.8 milyar TL

Merkez'den piyasaya 2.8 milyar TL
Merkez'den piyasaya 2.8 milyar TL

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı

Merkez Bankası Para Kurulu TL yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden tutulabilecek oranını arttırdı.

EKONOMİ SERVİSİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kısa vadeli faizleri ve faiz koridorunu sabit bırakırken, TL yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden tutulabilecek oranları arttırdı. Merkez, bir önceki açıklamada yer alan “mevcut sıkı duruş korunacak” ifadesine ise bu açıklamada yer vermedi. Bunun yerine enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olmasının fiyatlama davranışlarına dair temkinli duruşu gerektirdiği belirtilerek, “Dolayısıyla, gerekli görülen günlerde nisan ve mayıs kurul kararlarında ifade edilen ek parasal sıkılaştırmaya gidilebilecektir” denildi. Merkez’in kararı sonrası dolar 1.7986 seviyelerinden 1.7930’a kadar gerilese de günü 1.80’in üzerinde tamamladı. Bankacılık hisseleriyle borsa yüzde 1,75 yükseldi. 

Bankalara 8 milyar lira 
Merkez, TL yükümlülükler için tesis edilen zorunlu karşılıkların döviz olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 50’ye çekti. TL yükümlülükler için tesis edilen zorunlu karşılıkların altın olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınır yüzde 20’den yüzde 25’e çekildi. Merkez açıklamasında “Mevcut imkân dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 10.4 milyar TL değerinde 112 ton altın tutulmakta olup, sağlanan ek imkânın aynı oranda kullanılması halinde, bankamız rezervlerinde yaklaşık 2.2 milyar dolar artış olacak, piyasaya ise 2.8 milyar TL likidite sağlanacaktır” denildi.
EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası Para Politikası (PPK) kararlarına ilişkin, “Merkez Bankası kararları oldukça olumlu. Bu kararlarla bankalara yaklaşık 8 milyar TL civarında bir likidite sağlanmış olacak” dedi. Bürümcekçi Merkez Bankası’nın kararlarını “genişlemeci politika” olarak gördüğünü dile getirdi.

bigPara.com