Merkez'den uyarı: Kalpazanların şifresi çözüldü

Merkez Bankası'ndan kalpazanların sahte YTL yöntemleri ve para tanıma yolları: Kılcal lifler, parlaklık ve filigran baskı yoluyla taklit ediliyor. En iyisi, orijinal kabartmalar, gizli görüntü ve mikro yazıları bilmek.

ANKARA - Merkez Bankası, daha çok 50 ve 100 YTL'liklerde yapıldığı belirlenen sahte banknotları inceleyerek özelliklerini belirledi. Merkez Bankası'ndan edinilen bilgilere göre gerçek banknotlardaki kimi güvenlik özellikleri sahte banknotlarda bulunabiliyor.
Bazı sahte YTL'lerin kâğıdı gerçek banknot gibi ultraviyole (UV) ışık altında parlamadığı gibi, orijinal banknotlardan kesilerek çıkarılmış emniyet şeritlerinin sahtelerine yapıştırıldığı belirlendi.
Merkez Bankası, 50 değişik seri numaralı sahte 100 YTL'lik, 24 değişik serili sahte 50 YTL'lik, 131 değişik serili sahte 20 YTL'lik, 14 değişik serili sahte 10 YTL'lik, 25 değişik serili sahte 5 YTL'lik, 5 değişik serili sahte 1 YTL'lik saptadı.
Gerçek banknotla sahte banknot arasındaki farklılıklar şöyle:
Banknotların kâğıdı: Orijinal banknot kâğıdı, yüzde 100 pamuk elyafından üretildiği için UV ışık altında parlamıyor. Sahte banknot kâğıdı UV ışıkta parlıyor. Ancak, bazı sahte banknotların da UV ışıkta parlamadığı tespit edildi.
Filigran: Orijinal banknotta ön yüz veya arka yüzden ışığa tutulduğunda beyaz alanda görülebilen Atatürk portresi ve kupür değerini gösteren rakamlarından oluşan filigran sahte banknotta yok. Ancak bazılarında baskı yoluyla taklit edilmeye çalışıldığı belirlendi.
Kılcal lifler: Orijinal banknot kâğıdı içine yerleştirilmiş, çıplak gözle görülemeyen ancak UV ışık altında mavi ve kırmızı parlama veren kılcal lifler sahte banknotlarda bulunmuyor. Bazılarında ise baskı yoluyla taklit edilmiş.
Emniyet şeridi: Orijinal banknotun arkasında kesik gümüşi çizgilerden oluşan, ışığa tutulduğunda düz hat şeklini alan ve üzerinde TCMB harfleri bulunan pencereli emniyet şeridinin, sahtesinde baskı yoluyla veya orijinal banknotlardan kesilerek çıkarılmış emniyet şeridinin yapıştırılarak taklit edilmeye çalışıldığı belirlendi.
Optik değişken mürekkep: Orijinal banknotun ön yüz sağ orta kenarında farklı açıdan bakıldığında altın sarısından yeşile doğru renk değiştiren özel mürekkeple basılmış motif var. Sahte banknotlarda ise optik değişken mürekkep sim veya oje kullanılarak baskı yoluyla taklit edilmeye çalışıldığı için renk değişimi görülmüyor.
Floresan etkili mürekkep: Gerçek banknotun önünde UV ışıkta kırmızı parlama veren floresan etkili mürekkeple basılmış 100 YTL'de 8, 50 YTL'de 7, 20 YTL'de 12, 10 YTL'lde 14 meşaleyle Atatürk'ün imzası, 5 YTL'lerde çeşitli motifler yer alıyor. Bazı sahtelerde meşale, Atatürk'ün imzası ve motiflerin parlama verecek şekilde taklit edildiği belirlendi.
Tamamlamalı baskı: Orijinal banknotta ışığa tutulduğunda görülebilen ön yüz sol üst kenardaki parçayla arka yüzdekinin birbirini tamamlamasıyla oluşan TC harflerinin sahte banknotlarda ayarsız ve bozuk basıldığı belirlendi.
Seri ve sıra numaraları: Orijinal YTL'nin arkasında UV ışıkta yeşil ve kırmızı renk veren iki kırmızı ve siyah basılmış seri ve sıra numarası var. Bazı sahte banknotlarda da seri ve sıra numaralarının taklit edildiği anlaşıldı.
Sahtesinde bunlar yok!
Kabartma baskı: Orijinal olan banknotun ön yüzünde Atatürk portresi, bazı yazı ve rakam gruplarıyla motiflerde uygulanan, parmakla dokunulduğunda hissedilen kabartma etkisini veren, özel baskı tekniği bulunurken sahte banknotlarda söz konusu özellik yer almıyor.
Gizli görüntü: Orijinal banknotun ön yüz sağ alt kenarında, içinde enine veya boyuna, yatay konumda göz hizasında bakıldığında görülebilen T.C. harflerinden oluşan gizli görüntü sahte banknotlarda görülmüyor.
Mikro yazı: Orijinal banknotun ön yüzünde farklı alanlarda kabartma baskı tekniğiyle uygulanmış ve büyüteçle görülebilen 100 YTL'lik banknotlardaki 'YÜZ YTL' ve 'TCMB', 50 YTL'lerdeki 'TC' ve 'TCMB', 20 YTL'deki 'YİRMİ YTL' ve 'TCMB', 10 YTL'deki 'TC', 5 YTL'deki 'TCMB', 1 YTL'deki 'BİR' harflerinden oluşan mikro yazı sahte banknotlarda bulunmuyor.