Merkez'den yeni müdahale

Merkez Bankası, 1.3230'a inen dolara, bankalardan 2 milyar dolar alarak müdahale etti. Borsa ise 29 bin 188 puanda.

İSTANBUL - Dövizde satış eğilimi nedeniyle bir süredir beklenen Merkez Bankası müdahalesi, dün nihayet geldi. Türk Lirası karşısında, bankalararası piyasada 1.3220 YTL'ye kadar gerileyen dolar, Merkez Bankası'nın öğleden sonra gelen alım yönündeki müdahalesiyle 1.3450 YTL'ye kadar yükseldi. Dövize üç ayrı kademede müdahale eden Merkez Bankası'nın 2 milyar dolar civarında alım yaptığı tahmin ediliyor. Merkez Bankası böylece 3 Haziran'da yaptığı 1.8 milyar dolarlık alımın üzerine çıkmış oldu.


Büyütmek için tıklayınız

Bankacılara göre Merkez Bankası açıkladığının aksine volatiliteye (piyasadaki dalgalanmaya) değil, kurun seviyesine müdahalede bulundu. Merkez Bankası dün üçüncü müdahalesini, kurun 1.3380'lere geri dönmesiyle akşam saatlerinde (saat 18.00) yaptı ve doları 1.3400 YTL'ye taşıdı.
Bankacıların 1 dolar ve 0.77 avro üzerinden hesapladıkları kur sepetinin, 3 Haziran'daki seviyesinin altına çekildiğini, bu nedenle müdahalenin beklendiğini söyleyen piyasa analistleri, Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamanın da bu gelişmeye işaret ettiğini belirttiler. Analistlere göre kur sepetinin değeri 2.55'in altına çekilince Merkez Bankası'nın kura müdahalesi geldi.
Merkez Bankası, müdahaleye başladıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada, döviz piyasasındaki 'aşırı' dalgalanmaya dikkat çekti. Merkez Bankası'nın söz konusu açıklaması şöyle: "Son günlerde döviz piyasasında tekrar aşırı oynaklık gözlenmekte olup, Türk Lirası'nın değerindeki bu oynaklık, ABD Doları'nın uluslararası piyasalardaki değer değişimi dikkate alındığında daha da belirgin hale gelmiştir. Bu çerçevede, söz konusu aşırı oynaklığı engellemek üzere, Merkez Bankası'nca döviz piyasasına alım yönünde müdahale edilmiştir" denildi.
İhalede de aldı
Merkez Bankası, dünkü döviz alım ihalesinde de günlük tavan miktarı kadar alım yaptı. Opsiyon satışıyla birlikte, piyasadan günlük tavan miktarı olan 45 milyon dolar alım gerçekleştirdi. İhalede ortalama kur 1.3233 YTL olurken teklif tutarı 41 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.
Temmuz ayında günlük döviz ihaleleriyle piyasadan 562.1 milyon dolar alan Merkez Bankası'nın, 22 Aralık 2004'ten beri yaptığı ihalelerle piyasadan yaptığı alım tutarı toplam 4 milyar 425.3 milyon doları buldu.
Borsada tarihi zirve
Döviz piyasasında yabancıların başını çektiği ciddi satışlar, Merkez'in müdahalesiyle sonuçlanırken İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda da yabancıların yarattığı bir başka dalga var. Geçtiğimiz salı gününden beri kapanışlarını tarihi zirve seviyelerinden yapan borsa dün 29 bin sınırını aşarak rekor kırdı. Önceki kapanışına göre 195 puan artan endeks, 29 bin 188 seviyesiyle yeni bir tarihi zirve yaptı. Yabancı talebinin etkili olduğu bono piyasasında 24 Ocak 2007 vadeli tahvil yüzde 16.47'den el değiştirdi.