Merkez'e dalgıç başkan kriteri

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankası'nın başına geçecek yeni başkana, Başkan Nixon'ı koltuğundan eden Watergate skandalı'nı ortaya çıkaran gazeteci Bob Woodward'un yazdığı...

FAS - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Merkez Bankası'nın başına geçecek yeni başkana, Başkan Nixon'ı koltuğundan eden Watergate skandalı'nı ortaya çıkaran gazeteci Bob Woodward'un yazdığı ve eski ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan'ın anlatıldığı 'Maestro' adlı kitabı okumasını önerdi. Merkez Bankası başkanın sahip olması gereken özellikleri de sıralayan Tüzmen, "Başkanının iyi sualtı eğitimi alması lazım. Paniklemeyecek, soğukkanlı olacak. Olaylar sırasında ilk önce duracak, sonra düşünüp karar verecek ve hızla harekete geçecek. Sudan çıkmış balığa dönmeyecek. Yani, Türkiye gibi bir ülkede ben, Merkez Bankası başkanlarının ve siyasetçilerin, iyi sualtı eğitimi almaları gerektiğine inanıyorum" dedi.
Bakan Kürşat Tüzmen 'Avrupa Akdeniz Ticaret Bakanları Konferansı'na katılmak üzere gittiği Fas'ın Marakeş kentinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Merkez Bankası ile ilgili tartışmaları sorması üzerine, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede, milli geliri 40-50 bin dolar olan ülkelerdeki gibi görev değişikliklerinin profesyonelce yapılmasının mümkün olmayabileceğini söyledi. Türkiye'de gündemin önceliklerinin farklı olması nedeniyle, bu noktaya gelindiğini ifade eden Tüzmen, "Şu anda, hiçbir sahipsizlik söz konusu değil. Türkiye bence kendisini biraz vekâletler dönemine de alıştırmalı diye düşünüyorum" dedi.
'Merkez tutucuydu'
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bir soru üzerine Merkez Bankası'nı kişi bazında değil, kurum olarak eleştirdiğini hatırlattı. Banka'nın 'tutucu olduğunu ve risk almadığını' kaydeden Tüzmen, "Hiçbir kamu veya özel kurum ve kuruluş (Benim görevim budur. Başka şeyle ilgilenmem) diyemez. Eğer ortada hükümetin benimsediği model varsa, bunun gereğini herkes yerine getirmek zorundadır. Benim eleştirim bu olmuştur" diye konuştu.
'Ben artık ağır sıkletim'
'Bir Merkez Bankası başkanının bence iyi sualtı eğitimi almış olması lazım' sözleri üzerine gazetecilerin, 'O zaman, başkanlığı en iyi siz yaparsınız' demesi üzerine Tüzmen gülerek, "Estağfurullah. Ben ağır sıkletim, benim hafif sıklete dönmem çok zor... Türkiye gibi geçiş ülkesinin, çok soğukkanlı, dirayetli ve kapasitesi, çapı, bilgisi, donanım olarak da çok kuvvetli insanlarca bu tür kuruluşların yönetilmesi lazım. Sayın Başbakanımızın, önümüzdeki günlerde gerekli açıklamayı yapacağına inanıyorum" dedi.
Merkez Bankası Başkanı'nın Cumhurbaşkanı'nın onaylanmasına yönelik bir soru üzerine ise Tüzmen, Türkiye'de yargı, yasama ve yürütme arasında senkronizasyon olmadığını söyledi.
'Vekâletle devam edilebilir'
Konuşmasında vekâleten yönetilen Merkez Bankası'na da atıfta bulunan Bakan Tüzmen, tüm kademelerde eğer kabul edilmezse vekâletlerle devam edileceğini de belirterek şöyle konuştu: "Türkiye'de 'Şu kurumun başında asaleten birisi olmadı, bu kurumun başında asaleten birisi olmadı.' Bunlar bence bahane değil. Çalışmak isteyen herkese kapı açık. Çalışmak istemeyenler bu bahanenin arkasına saklanır. Ben de geçmişte DTM görevi bana verilmeden üç ay vekâlet yaptım. Yani imza atmak isteyenler için bence asaleti kimsenin beklememesi lazım. Cesaretle, masanın altına kaçmayacak, rahat rahat masanın üstünde imza atacak. Doğru bildiği şeyi sonuna kadar savunacak, altına imzasını atacak... Türkiye'nin önünü tıkamadan devam ettirecek, imzayı atacak arkadaşlara ihtiyacımız var."
Gümrüklere sıfır kilometre 800 atama
Kendisine bağlı gümrüklerde yapılan son düzenlemelere ilişkin de artık gümrüklerin genetiğinin değiştiğini belirten Bakan Tüzmen, "Şimdi 800 tane sıfır kilometre arkadaş alıyorum. Tertemiz çocuklar. Üniversiteden yeni mezun. Dil bilen arkadaşları sahada görevlendireceğiz" dedi. Sahada, taşrada çalışan bire bir bu işin pratiğini bilen insanları alıp yönetime getirdiğini anlatan Tüzmen, "Eskiden çok temiz, çok dürüst bir merkez vardı gümrüklerde. Taşra da her türlü pisliğin içindeydi. Yok böyle bir şey. Madem öyle, işi bilenler kimse, gelelim işi bilenlerle birlikte çalışalım. Ne oldu şu anda? Ben gayet güzel çalışıyorum. Bir sıkıntım yok" diye konuştu.