Merkez'e 'düdüklü' sitem

Merkez'e 'düdüklü' sitem
Merkez'e 'düdüklü' sitem
"Merkez Bankası hala inatla 'benim bildiğim bildik, çaldığım düdük' demeye devam ediyor"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz koridorunda yaptığı 50 baz puanlık indirimle ilgili olarak, “Merkez Bankası hala inatla (benim bildiğim bildik, çaldığım düdük) demeye devam ediyor. Faiz koridorunun daraltılması noktasında hala aşırı temkin, aşırı ihtiyat devam ediyor. Piyasada beklenti daha fazlaydı” dedi. 
Bakan Çağlayan, Belçika- Türkiye Müteahhitlik Sektöründe İşbirliği Olanakları konulu toplantıya gelişinde basın mensuplarının Merkez Bankası'nın faiz koridoru konusunda aldığı kararla ilgili sorularını yanıtladı. Piyasanın beklentisinin biraz daha fazla olduğunu kaydeden Çağlayan, “Para Politikası böyle uygun görmüş, inşallah beklentilerimize cevap verir” diye konuştu.

“Merkez Bankası ile aramızda bir senkronizasyon bozukluğu var” diyen Çağlayan, yeni yatırım teşvik sisteminin ortada olduğunu, yeni yatırım arayışlarının sürdüğü bir ortamda da Merkez Bankası'nın bu tür politikalarının ve açıklamalarının, uygulamayı zaman zaman zafiyete uğrattığını savundu.
Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıların büyük çoğunluğunun Türkiye'nin kendi kuvvetli iç pazarına geldiğini, 75 milyon dinamik nüfusa geldiğini anlatan Çağlayan, şöyle konuştu:
“Benim üzüldüğüm nokta, beni sıkıntıya sokan nokta burası. Biz hala böyle aşırı ihtiyat aşırı temkinli... Elbette olmayalım demiyorum, ben de hayatının içinden geliyorum. Fakat bu tür karardan dolayı maalesef dışarıya farklı görüntü veriyoruz. Türkiye'ye yatırım yapmak isteyenler Türkiye'nin büyüme rakamlarının revize edilmesinden dolayı bir çekingenlik içine giriyorlar. Biz ekonomi küçüldükçe, biz aşırı ihtiyatlı davrandığımız müddetçe, Merkez Bankamız bu konuda ısrarla yapması gerekenleri yapmadığı müddetçe biz maalesef senkronizasyonu sağlayamayacağız. Herkesin yatırım yapmak için güvenilir bir yer aradığı bir dönemde, böylesine önemli bir teşvik sistemini yapmış olduğumuz bir dönemde, herkesin kendisine sığınacak önemli bir liman aradığı bu ortamda maalesef bu tür davranışlar Türkiye hakkındaki algılamaya bir anlamda yanlış sinyaller gönderiyor, benim sıkıntım bu.”
(aa)

bigPara.com