Merkez'e kadın başkan adayı

Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin sona erdiği 15 Mart tarihinden bu yana ekonomi çevrelerinin merakla beklediği Merkez Bankası Başkanlığına atama kararnamesi...
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin sona erdiği 15 Mart tarihinden bu yana ekonomi çevrelerinin merakla beklediği Merkez Bankası Başkanlığına atama kararnamesi, dün Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulur sunulmaz, kulislere kararnamedeki ismin Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. İlhan Uludağ olduğu bilgisi sızdı. Uludağ'ın hem bankacılık deneyimi hem de kadın olmasının Cumhurbaşkanı Sezer'in vetosunu aşmanın yolu olarak gündeme geldiği kulislerde konuşuluyor.
Hükümetin, Halk Bankası yönetimine getirdiği, daha sonra Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atadığı İlhan Uludağ'ın, Marmara Üniversitesi döneminde Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in hocası olduğu biliniyor. Prof. İlhan Uludağ atanması halinde, ekonomi bürokrasisinde ilk kadın Merkez Bankası Başkanı unvanını da alacak.
Başçı etkin olur
Ekonomi kulislerinde, Prof. İlhan Uludağ'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atama kararnamesinin onaylanması halinde, bankada etkin ismin 'deneyim' nedeniyle halen başkanvekili olarak görev yapan Başkan Yardımcısı Erdem Başçı olacağı konuşuluyor. Bürokrasiye atamalarda etkili bir isim olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderilen ilk kararnamede de etkili olmuştu.
Uludağ kimdir?
1948 yılında Mudanya'da doğan Prof. Dr. İlhan Uludağ, 1969'da Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü'nü bitirdi. Anadolu Üniversitesi'nde doktora yapan Uludağ, Uludağ Üniversitesi'nde doçent, Marmara Üniversitesi'nde profesör unvanlarını aldı. İlhan Uludağ, Marmara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, London School of Economics ve Maryland University'de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Uludağ'ın 14 kitabı ve çok sayıda makalesi ile tebliğleri bulunuyor. 1993 yılında 'Avrupa Birliği Bankacılığı Karşısında Türk Bankacılık Sisteminin Rekabet Gücü' isimli eseri ile Türkiye Bankalar Birliği Ödülü'ne, 1994'te Marmara Üniversitesi'nin 'Üstün Hizmet Ödülü'ne, 2001'de ise aynı üniversitenin Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu'nun ve Enstitüsü'nün 'Kurucu Müdür' ödüllerine layık görüldü.