Merkez'i Şimşek çarptı

Merkez'i Şimşek çarptı
Merkez'i Şimşek çarptı

Maliye Bakanı Şimşek yüksek gelir elde edenden daha fazla vergi almaya yönelik bazı düzenlemelerin önceden başlattıklarını söyledi

Zamlardan yakınan Merkez Bankası'nı eleştiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Enflasyonun nedeni vergi artışları değil" dedi.

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemde kamu zamlarının enflasyona etkisine sıkça vurgu yapan Merkez Bankası’nı sert bir şekilde eleştirdi. ‘Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı’nda elde edilen sonuçları, bir basın toplantısıyla açıklayan Şimşek, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarından sorumlu olduğunu hatırlatarak, “Tabii ki kurumlar arası diyalog var. Fakat şunu da göz ardı etmemek lazım, ‘efendim bütün fiyatlar sabit kalsın, biz öyle enflasyonu düşürelim’. Bakın 2009’dan son birkaç hafta öncesine kadar akaryakıt ürünlerindeki sabit vergi hiç arttırılmamış. Biz o zaman ‘enflasyonu biz düşürdük’ diye çıkmadık. Bütün kamu fiyatları sabit kalsın, enflasyon düşsün yaklaşımı da çok sağlıklı değil. En az enflasyon kadar kamu fiyatlarının da arttırılması doğal bir süreç olarak görülmeli. Enflasyonun sebebi vergi artışları değildir” dedi. 

Bütçede sıkıntı geçmedi 
Bütçede hedefleri tutturmak için çabalayacaklarını, ancak bu seneki şartların geçen seneki şartlardan daha ağır olduğunu söyleyen Şimşek, son yapılan zamların bütçedeki sıkıntıyı tam olarak telafi etmediğini söyledi. Şimşek, sigara zammı ile ilgili olarak ise zamanlama konusunda bilgi veremeyeceklerini kaydetti. Şimşek özelleştirme ile ilgili konuşurken de, “Halk Bankası’nda şu an itibariyle yüzde 24’e kadar bir oranı, biz şartlar uygun olursa bu sene veya gelecek sene içerisinde, şartlar uygun olmazsa gelecek sene dahi olmayabilir, halka arz etmeyi düşünüyoruz” dedi.
E-haciz uygulaması ile ilgili olarak da Şimşek, “Kamuoyunda bir algı var. Biz bankaya talimat gönderirken diyoruz ki, (bu mükellefin örneğin 10 bin lira borcu var), biz (milyonlarca lira hesabını bloke edin) demiyoruz. Bankaların bazıları, hakkında haciz bulunan kişileri riskli müşteri olarak görüyor ve kendi kredi alacakları için de hesaplarını bloke ediyor” diye konuştu. 

10 numara yağa tedbir 
Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele İzleme Kurulu’nda elektrik, su ve doğalgaz abonelik başvurularında mükellefiyet şartı getiren bir düzenleme yapılmasına karar verildiğini belirten Şimşek, düzenlemenin yıl sonunda geçerli olacağını söyledi. Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı’nda yer alan 47 eylemden 13’ünün tamamlandığını ifade eden Şimşek, 13’ünün bu yıl sonu itibariyle tamamlanmış olacağını, kalan 21 eylemin de 2013’te sonuçlanacağını kaydetti. Şimşek ayrıca 10 numara yağa radikal tedbirler almayı planladıklarını söyledi.

Kayıtdışına karşı alınacak önlemler Elektrik, gaz, su aboneliklerinde mükellefiyet kaydı gerekecek. 
Vergi denetim kadrosu 4800’den 12 bine çıkacak.
10 numara yağla ilgili radikal tedbirler alınacak.
Kozmetik ürünlerde takip sistemi hayata geçirilecek.
POS cihazları yazarkasalarla uyumlaştırılacak. 
Elektronik fatura ve defter kaydı kullanımı yaygınlaştırılacak.
Kişiler de elektronik fatura kullanımına geçecek.

bigPara.com