Merkez'in eli rahat

Merkez'in eli rahat
Merkez'in eli rahat
Merkez Bankası not artışı sonrası ekonomistlerle bir araya geldi.

ANKARA - Merkez Bankası ekonomistlerle bir araya geldi. Odeabank Ekonomik Araştırma Müdürü İnanç Sözer, Merkez Bankasının (MB) olağan ekonomistler toplantısında ekim enflasyon verilerinden sonra doğal olarak daha rahat göründüğünü belirtti.
Merkez Bankasının ekonomistlerle yaptığı toplantının ardından AA muhabirine değerlendirmede bulunan Sözer, “Merkez Bankası, not artışından sonra baz senaryosunu TL'de aşırı değerlenmenin olduğu ikinci senaryoya doğru kaydırmış görünüyor” dedi.
Bu senaryonun faizlerin düşük seviyede tutulurken zorunlu karşılık ve ROK mekanizması ile finansal istikrarı sağlanacağının belirtildiğini hatırlatan Sözer, şu değerlendirmede bulundu:
“Merkez Bankası olağan ekonomistler toplantısında Ekim enflasyon verilerinden sonra dogal olarak daha rahat görünüyor. MB'nin fiyat istikrarı önceliği ile çelişmeden finansal istikrar vurgusunu koruması olumlu. Öte yandan son veriler ekonomide zayıflığın sürdüğüne işaret etse de, MB üçüncü çeyreğin yakın dönemin dip seviyesi olacağı ve son çeyrekten itibaren ekonominin toparlanacağını vurguluyor.” (AA)

bigPara.com