Merkez'in yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7,5

Merkez'in yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7,5
Merkez'in yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7,5
Durmuş Yılmaz, 2010 yıl sonu enflasyonun orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere yüzde 7 ile yüzde 8 arasında olacağının öngörüldüğünü söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2010 yıl sonu enflasyonun yüzde 70 olasılıkla orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere yüzde 7 ile yüzde 8 arasında, 2011 yıl sonu enflasyonunun orta noktası yüzde 5,4 olmak üzere yüzde 3,9 ile yüzde 6,9 arasında, 2012 yıl sonu enflasyonun ise yüzde 5,1 olacağının öngörüldüğünü söyledi. Yılmaz, para politikasının önümüzdeki dönemde fiyat istikrarının kalıcı olarak istikrar kazanmasına odaklanmaya devam edeceğini kaydetti.

Orta vadeli tahminler yukarı yönlü revize edildi
Başkan Yılmaz, Merkez Bankası'nın 2010 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmesinin yer aldığı, enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla düzenlediği basın toplantısında, son 3 ay içinde açıklanan verilerin iç talepteki canlanmanın öngörülenden daha güçlü olduğuna işaret etmesi nedeniyle, çıktı açığı tahminlerini bir önceki döneme kıyasla yukarı yönlü güncellediklerini söyledi. Bu güncellemenin kısa vadeli enflasyon tahminlerini etkilemediğini, ancak orta vadeli tahminleri üzerinde bir miktar yukarı yönlü etkide bulunduğunu dile getiren Yılmaz, gelişmiş ülkelerin genişletici para politikası, uygulamalarının devam edeceği beklentisinin güçlenmesinin son dönemde emtia fiyatlarında hızlı artışlara yol açtığını, bununla birlikte Ekim ayı itibarıyla ham petrol fiyatlarının, Temmuz enflasyon raporunda varsayımları ile uyumlu seyrettiğini bildirdi.

2011’de yüzde 3,9 - 6,9 aralığında olması bekleniyor
Bu çerçevede ham petrol fiyatları var sayımlarını koruduklarını, bunun yanı sıra vadeli piyasalarda oluşan emtia fiyatlarını referans alarak tahmin ufku süresince, ithalat fiyatlarının kademeli artışlar göstereceğini var saydıklarını kaydetti. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, bu çerçevede tahminlerini oluştururken, yılın kalan döneminde çıkış stratejilerinde öngörülen tedbirlerin tamamlandığı, politika tahminlerinin ise bir süre daha mevcut düzeylerde tutularak, 2011 yılının son çeyreğinden itibaren sınırlı artışlar gösterdikten sonra tahmin ufku boyunca tek haneli düzeylerde kaldığı varsayımını temel aldıklarını bildirdi.
Başkan Yılmaz, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2010 yılı sonunda orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere yüzde 7 ile 8 aralığında olacağını, 2011 yılının sonunda ise orta noktası yüzde 5,4 olmak üzere yüzde 3,9 ile 6,9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Yılmaz, 2012 yılı sonunda ise enflasyonun yüzde 5,1 düzeyine düşeceğini öngördüklerini ifade etti. Durmuş Yılmaz, para politikasının önümüzdeki dönemde fiyat istikrarının kalıcı olarak istikrar kazanmasına odaklanmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. (aa)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Merkez Bankası

    ,

    Politika