Merrill Lynch: Hava bulutlu ama fırtına gelmeyecek

Dünya Ekonomik Forumu'nda uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch'in Tükiye ile ilgili hazırladığı son rapor da katılımcılara dağıtıldı.

İSTANBUL - Dünya Ekonomik Forumu'nda uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch'in Tükiye ile ilgili hazırladığı son rapor da katılımcılara dağıtıldı. Raporda, Başbakan Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin son dört yılda politik bakımdan beklenmeyecek şekilde sakin günler geçirdiği belirtildi. Bununla birlikte yatırımcılarda artık bu politik huzur ortamının devam etmeyeceği endişesinin başladığı kaydedildi. "Üç bulut var ama fırtına beklenmiyor" denilen raporda, buluta benzetilen riskler cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçimler ve Türkiye'nin AB üyelik müzakere sürecini canlı tutup tutamayacağı olarak gösterildi.
AKP'nin milletvekili sayısı azalacak
Türk aktiflerinde son dönemde artan risk priminin bu üç gelişmeden kaynaklandığı anlatılan raporda, şu görüşlere yer verildi:
"AKP ile laik kesimler arasında siyasi savaş çıkacağına ilişkin kaygıları yersiz buluyoruz. Hükümet, diyaloğa açık, pragmatist ve çatışmalardan uzak duruyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ekonomik dengeleri sarsmasına izin vermez. Temel senaryomuza göre AKP seçim kazanmakla birlikte, milletvekili sayısı azalacak. Kıbrıs nedeniyle AB'nin aralık zirvesi Türkiye için gürültülü geçecek ama müzakere sürecinin bu yüzden sona ermesini beklemiyoruz. Belki Gümrük Birliği ile ilgili müzakereler dondurulabilir ama bu risk de, zaten şimdiden fiyatlandırıldı."
Merkez Bankası faiz artırmayacak
Merkez Bankası'nın önümüzdeki 10 ay boyunca mevcut koşullarda faizleri sabit tutacağı öngörülen raporda, büyümedeki yavaşlamanın geçici olacağı, sürdürülebilir borçlanmanın artık sorun olmadığı belirtildi. Merrill Lynch, TÜİK'in milli gelir rakamlarını yılbaşında revize etmesinin ardından milli gelirin üçte bir oranında yüksek çıkacağı tahminine raporda yer verdi.