Merrill Lynch: Türk hisse ve tahvili cazip

Petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi ve Avrupa Birliği'ne ilişkin belirsizliğin ortadan kalkması durumunda Türkiye piyasalarının performansının artacağını belirten, Merrill Lynch Ekonomik ve...

İSTANBUL - Petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi ve Avrupa Birliği'ne ilişkin belirsizliğin ortadan kalkması durumunda Türkiye piyasalarının performansının artacağını belirten, Merrill Lynch Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölüm Başkanı Mehmet Şimşek, Türk Eurobondları konusunda nötr olduklarını ifade etti. Şimşek, AB ile ilişkilerde sorun çıkmaması durumunda YTL'de kısa dönemde ciddi bir hareket beklemediklerini vurguladı.
CNBC-e'ye konuşan Mehmet Şimşek, senaryolarını da açıkladı. Buna göre; AB süreciyle ilgili iniş çıkışların olabileceğini, ancak sürecin sekteye uğramayacağını, cumhurbaşkanlığı seçiminin sorunsuz atlatılacağını ve AKP'nin yeniden tek başına iktidar olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.
'İndirim 2007'de'
ABD Merkez Bankası FED'in 2007 yılının ilk çeyreğinde faiz indirimlerine başlayacağını tahmin ettiklerini de ifade eden Mehmet Şimşek, önümüzdeki yıl FED'in faizleri toplam 125 baz puan indirmesini beklediklerini kaydetti.
Bu yılın ocak-mayıs döneminde gelişmekte olan piyasalara 33 milyar dolarlık para girişinin olduğunu ifade eden Şimşek, mayıstan bugüne kadar geçen sürede bu paranın 18 milyar dolarının geri çıktığını belirtti.JP Morgan Chase: Türk hissesi ağırlığını artırın
Uluslararası finans kuruluşu JP Morgan Chase, Türk şirketlerinin kârlarını artıracağı ve enflasyonun yavaşlayacağına yönelik öngörülerle yatırımcılara portöylerindeki hisse senedi ağırlığını artırmalarını önerdi. Aracı kurum, ayrıca üçüncü çeyrek gelirleri ve Avrupa Birliği ile siyasi gerginliklerin kısa vadede yol açabileceği düşüşler esnasında pozisyonların artırılmasını tavsiye etti. Kurum açıklamasında, yükseliş öngörüsünün daha olumlu bir para politikası ortamı oluşmasıyla piyasa güveninin artacağı beklentisine dayandığını belirtti.
JP Morgan raporunda, bono faizlerinde düşüş beklendiği ve bundan en çok fayda sağlayacak sektörün ise bankacılık olduğu vurgulandı. Ayrıca inşaat malzemeleri üreten şirketlere de yatırm yapılabileceği kaydedildi. JP Morgan açıklamasında piyasa güveninin giderek arttığı ve şirket kazançlarının da bu güven ortamı içerisinde önem kazandığı belirtildi. Açıklamada Garanti Bankası ve Akbank hisselerinin olumlu enflasyon görünümden istifade edebilecek bankalar olduğuna dikkat çekildi.