Mesa Hastanesi'ni alan TOBB ETÜ tıbba girecek

Mesa Hastanesi'ni alan TOBB ETÜ tıbba girecek
Mesa Hastanesi'ni alan TOBB ETÜ tıbba girecek

Mesa Hastanesi nde, 89 u doktor, 140 ı hemşire olmak üzere medikal, idari ve teknik alanda toplam 640 kişi hizmet veriyor.

Ankara Söğütözü'nde bulunan Mesa Hastanesi'ni satın alan TOBB, burayı TOBB ETÜ bünyesinde tıp fakültesine çevirmek için harekete geçti

ANKARA - İşsizliğin önüne geçmek için ‘meslek edindirmeye’ yönelik projeler geliştiren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) bünyesinde tıp fakültesi kurulmak için düğmeye bastı. Bu kapsamda TOBB Söğütözü’nde bulunan Mesa Hastanesi’ni satın aldı. Böylece TOBB, hastaneyi TOBB ETÜ bünyesinde tıp fakültesine bağlayacak. 

Ar-Ge merkezi olacak
Fakülte için YÖK ’e başvuruya hazırlanan TOBB-ETÜ, hastaneyi uluslararası standartlarda bir araştırma merkezine dönüştürecek. TOBB-ETÜ merkez kampüsünün yakınında bulunan, 100 yatak kapasitesi ve 8 ameliyathaneye sahip Mesa Hastanesi’nin ismi TOBB ETÜ Hastanesi olarak değiştirilecek. Hastanede halen, Ağız ve Diş Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Göz Hastalıkları ünitelerinin yanı sıra Anestezi ve Reanimasyon, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Dermatoloji, Endokrinoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Üroloji branşlarında hizmet veriliyor.
Hastanede ayrıca Kalın Bağırsak Hastalıkları Tanı ve Tedavi Birimi, Omurga ve Omurilik Hastalıkları Tanı ve Tedavi Birimi, Karaciğer; Safra Kesesi; Pankreas Cerrahi Birimi, Meme ve Endokrin Cerrahisi Birimi gibi özel üniteler de bulunuyor. Radyoloji, Biyokimya ve Mikrobiyoloji Laboratuvarlarının yanında Patoloji Laboratuvarı yer alıyor. TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitelerinden birinin  TOBB ETÜ olduğunu belirtirken, “Kuruluşunda planladığımız üçüncü aşamaya kuruluşunun altıncı yılında ulaşarak tıp fakültesi için ilk adımı attı. Tıp fakültesi bünyesinde dünyaca ünlü bir araştırma merkezi oluşturacağız. Böylece sağlık endüstrisi için ara eleman yetiştirmeyi, diğer fakültelerimizde olduğu gibi beyin göçünü tersine çevirmeyi ve doktor yetiştirmeyi planlıyoruz” dedi. 
Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu da Mesa Hastanesi’nin, 5 yıl önce kurulduğunu belirterek, o günden bu yana büyük başarılara imza atıldığını kaydetti. Boysanoğlu, ”Bizleri onurlandıran bu başarıyla birlikte büyümeyi düşündüğümüz bu alanda TOBB’dan gelen teklif, Mesa Hastanesi’ni çok daha önemli ve gurur verici bir noktaya taşıyacaktır. Mesa Hastanesi, tıp alanında bir eğitim yuvası olacaktır” dedi.
Mesa Hastanesi, halen büyük bölümü tam zamanlı olmak üzere 89 doktor, 140 hemşire, medikal, idari, teknik ve diğer kadrolarıyla birlikte toplam 640 çalışanıyla hizmet veriyor.
Ayrıca kadrolu hekimlerinin yanı sıra ameliyatlarını burada yapmak isteyen serbest hekimlere de Mesa Hastanesi imkânları sunuluyor.  (Radikal)


    ETİKETLER:

    YÖK